Od 20 kwietnia stopniowe łagodzenie obostrzeń
2020-04-16

Pokazujemy drogę, która chcę, żeby była pełna nadziei, ale musi oznaczać utrzymywanie dyscypliny społecznej – powiedział premier Mateusz Morawiecki na czwartkowej (16 kwietnia br.) konferencji prasowej. Szef rządu, wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, przedstawił 4 etapy łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Terminy rozpoczęcia kolejnych etapów będą jednak uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju.

Od 20 kwietnia br. przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania obostrzeń. Po pierwsze: otwarcie lasów i parków. Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi – powiedział premier. Poinformował również, że złagodzeniu ulegają przepisy w handlu. W sklepach do 100 m2 będzie możliwa obsługa czterech klientów na jedną kasę, a powyżej 100 m2 będzie to jedna osoba na 15 m2 powierzchni sklepu. Jedna osoba na 15 m2 to także zasada obowiązująca w kościołach.

Jesteśmy w sytuacji absolutnie bez precedensu. Trzeba zastrzec możliwość, że jeśli szybciej będzie się wypłaszczać krzywa zarażeń to będziemy mogli przyspieszać łagodzenie reguł społecznych i gospodarczych, ale jeżeli nie, to będziemy czekać dłużej – zaznaczył premier. Odpowiadając na pytania dziennikarzy dodał też, że rząd nie zamierza na ten moment otwierać granic, a Polska jest chwalona przed epidemiologów i ekspertów z całego świata za bardzo szybkie wprowadzenie sanitarnych kontroli granicznych. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk i powierzchni, zachowywanie dystansu oraz przestrzeganie kwarantanny i izolacji to zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć. Zalicza się do nich również ochrona osób najsłabszych, chorych i starszych. – Od tego, na ile będziemy zachowywali ten dystans i reguły sanitarne zależy, czy będziemy mogli przejść do kolejnego etapu. Byłoby nieuczciwe mówienie państwu, że z konkretną datą pozwolimy na konkretny typ działalności – zaznaczył szef resortu zdrowia. 

Szczegółowe informacje o poszczególnych etapach znoszenia obostrzeń znajdują się na stronie Koronawirus: informacje i zalecenia - Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.


Źródło:MSWiA

etapy_zmian_koronawirus
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj