O odpowiedzialności w okresie epidemii oraz sytuacji w regionie w TVP3 Kraków oraz na antenie Radia Kraków
2020-04-02

- Słowo trzeba bardzo mocno ważyć i brać za nie odpowiedzialność. Nie można wprowadzać niepotrzebnie niepokojów społecznych – mówił wojewoda Piotr Ćwik podczas rozmowy w Tematach Dnia w TVP 3 Kraków. Wojewoda odniósł się w ten sposób do nieprawdziwej informacji, która była rozpowszechniania w ostatnich dniach, o braku przeprowadzania testów laboratoryjnych w kierunku wykrycia koronawirusa u pacjentów z Małopolski.

  - Trzeba pamiętać, że z akcją jednego laboratorium ruszaliśmy 3 tygodnie temu. Dzięki przychylności Szpitala Jana Pawła II uruchomiliśmy tam pierwsze laboratorium ponieważ nasza stacja sanitarna wojewódzka nie może prowadzić laboratorium u siebie z uwagi na trwający remont. To był początek działań. W między czasie wykonywanie testów rozpoczął Szpital Uniwersytecki w Krakowie, czyli nasz szpital jednoimienny. Kolejnym, który dołączył do tej grupy, jest Centrum Mikrobiologii, które funkcjonuje przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Także Szpital Wojskowy, który wykonuje niewielką, ale także ilość testów. Wszystko to są przykłady na to, że tych laboratoriów u nas przybyło – tłumaczył wojewoda. - Trwają końcowe prace związane z walidacją bardzo wydajnego urządzenia do przeprowadzenia testów. Według informacji od pana dyrektora M. Jędrychowskiego – 96 testów w cyklu trzygodzinnym, czyli jak przeliczymy na cykl 24 godzinny to łatwo jesteśmy w stanie wyliczyć, ile tych testów będzie wykonywanych w Szpitalu Uniwersyteckim – dodał. 

Rozmawiano również o hotelu dla medyka, czyli krakowskim Hotelu Royal, który udostępnia pokoje pracownikom służby zdrowia. Pozwala to zachować pracownikom służby zdrowia izolację od członków ich rodzin. Na ich potrzeby przeznaczony będzie cały hotel. Dzięki temu personel Szpitala będzie miał zapewnione komfortowe warunki do odpoczynku po ciężkiej i wielogodzinnej pracy. 

Pierwsi pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie już pojawili się w hotelu. Inicjatywa udostępnienia hotelu dla medyków jest wynikiem dobrej współpracy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u z Polskim Holdingiem Hotelowym.

Dodatkowo, w trakcie rozmowy na antenie Radia Kraków, pojawił się temat tworzenia tzw. izolatoriów. Będą to specjalne miejsca dedykowane osobom zakażonym, niewymagającym pobytu w szpitalu. Również na terenie naszego województwa pojawią się takie miejsca. 

  - Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, koncentrujemy się teraz na przygotowaniu takich miejsc, które nazywane są izolatoriami. To miejsca, gdzie będą kierowane osoby, które mają potwierdzenie koronawirusa, ale są bezobjawowe i nie wymagają hospitalizacji – mówił wojewoda Piotr Ćwik. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://bit.ly/2USZLcA

oraz obejrzenia programu Tematy Dnia: https://krakow.tvp.pl/47396379/02042020


2020_04_03_11_45_12_Tematy_dnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj