Przeciwko wirusowi – o nowych obostrzeniach epidemicznych w porannej rozmowie Radia Kraków
2020-03-25

- To jest kolejny etap, na który zdecydował się rząd, żeby walczyć z wirusem. Wprowadzane przepisy nie są przeciwko komukolwiek, ale przeciwko wirusowi, żeby zabezpieczyć mieszkańców, żeby chronić ich zdrowie i życie – mówił Piotr Ćwik wojewoda małopolski, podczas dzisiejszej rozmowy z redaktorem M.Bartkowiczem na antenie Radia Kraków.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, przedstawione zostały dodatkowe zasady bezpieczeństwa związane ze zwalczaniem koronawirusa. Dotyczą one przede wszystkim przemieszczania się. Podpisane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie wskazuje, że opuszczenie domu uzasadnione jest jedynie potrzebą realizacji niezbędnych spraw życia codziennego.

- Oczywiście podstawową zasadą jest zdrowy rozsądek. Przypominamy, żeby każdy kto nie musi, nie wychodził z domu. To może być wyjście do pracy, zrobienie zakupów, wolontariat, który działa. To też codzienne potrzeby – wyjście do lekarza, do apteki. To katalog podstawowych możliwości wyjścia z domu – tłumaczył wojewoda Piotr Ćwik.

Wprowadzono także ograniczenia dotyczące liczby pasażerów jaka może jednocześnie podróżować komunikacją zbiorową. Według nowych wytycznych w pojeździe może przebywać liczba pasażerów, która nie przekracza połowy liczby miejsc siedzących.

- Liczymy na to, że włączą się w to samorządy, które organizują komunikację. Jest też rzesza busów prywatnych. To też komunikacja publiczna. Liczymy, że samorządy wypracują skuteczne mechanizmy, żebyśmy się trzymali tego przepisu – mówił P. Ćwik.

Wojewoda przypomniał także o działającej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie infolinii dedykowanej osobom starszym:

- Chcemy chronić seniorów. W tej nadzwyczajnej sytuacji staramy się wszyscy odnaleźć. Seniorzy także chcą funkcjonować. Potrzeba skutecznej ich ochrony. Dodam, że wprowadziliśmy od wczoraj w Małopolsce infolinię dla seniorów (12) 392 11 10. Ona działa od 8-17 każdego dnia. Każda osoba starsza może zadzwonić, dopytać, zgłosić potrzeby. Będziemy przekazywali informacje do kolejnych służb, które będą mogły pomóc. Chcemy, żeby ten numer był rozpropagowany. To ma być koordynacja, ale też możliwość rozmowy. Może to być uchronienie seniorów przed nieuczciwymi zakusami. Oni są narażeni na wyłudzenia.

 Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/piotr-cwik-wprowadzane-przepisy-nie-sa-przeciwko-komukolwiek-ale-przeciwko-wirusowi/ 


20191205 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj