O sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce w lokalnych mediach
2020-03-16

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w niedzielę wziął udział w programie „Tematy dnia” w TVP3 Kraków. W poniedziałek był gościem audycji „Gość poranka” w Radio Kraków. Głównym tematem obu programów była sytuacja związana z koronawirusem w naszym województwie.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uruchomione zostało laboratorium, które bada próbki z podejrzeniem koronawirusa.

- Uruchomienie laboratorium w tym szpitalu, dzięki dobrej współpracy z Marszałkiem Województwa i otwartości dyrektora szpitala spowodowało, że nie musimy próbek wozić poza granice województwa – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- W naszym laboratorium osiągnęliśmy zdolność do badania 60 próbek na dobę. To dobry wynik. Czynimy starania, by tę sytuację jeszcze poprawić – dodał wojewoda.

W piątek został wprowadzony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego stan zagrożenia epidemicznego.

- Wszystkie osoby wjeżdżające do Polski mają mierzoną temperaturę i wypełniają kartę lokalizacyjną. Jeśli nie mają podwyższonej temperatury, udają się do kwarantanny domowej. W przypadku podejrzenia objawów zostają skierowane w przypadku Małopolski do jednego z 10 szpitali, który ma oddział zakaźny – wyjaśniał wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

#Zostańwdomu – to hasło, które funkcjonuje w przestrzeni społecznej. Dzięki wprowadzonym obostrzeniom rządowym zamknięte są m.in. galerie, szkoły, place zabaw.

- Wszystkie te działania są podejmowane z wyprzedzeniem, (…) są wprowadzane adekwatnie do potrzeb i wyprzedzająco, by uchwycić kontrolę nad rozprzestrzenianiem się wirusa – wyjaśnił wojewoda Piotr Ćwik.

- Chcemy zadbać w szczególności o seniorów. Studenci i harcerze chcą włączyć się w pomoc starszym osobom. Wdrażamy procedury, które ułatwią dystrybucję zasobów banków żywności – dodał Piotr Ćwik.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie ogranicza funkcjonowanie. W najbliższych dniach będzie można skorzystać z infolinii oraz z kontaktu mailowego.

- Urząd Wojewódzki jest w innej sytuacji niż pozostałe urzędy. Przejmujemy realizacje wielu zadań, które są związane ze zwalczaniem koronawirusa. Wszystkie te zadania są realizowane również poprzez pracowników urzędu. Jeśli jest potrzeba załatwienia bieżącej sprawy jest uruchomiona infolinia – wyjaśnił Wojewoda.

Zobacz program TVP3 Kraków „Tematy dnia” -https://krakow.tvp.pl/47136840/15032020

Posłuchaj audycji „Gość poranka” w Radiu Kraków - http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/wojewoda-malopolski-p-cwik-przed-nami-przelomowy-czas/


Bliżej_polityki_16.03
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj