Mieszkańcy Małopolski radośnie świętowali 101. rocznicę odrodzenia Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów. Na oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie zaprosił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Jak co roku, miały one uroczysty charakter i przebieg uświęcony krakowską tradycją.
– Można by rzec, że znowu jesteśmy na naszym Szlaku Pamięci. Przypominamy wydarzenia, które przyniosły nam niepodległość. Wspominamy też osoby, które do tego się przyczyniły, a także miejsca, które odwołują się do roku 1918. W Małopolsce takich miejsc jest bardzo wiele. Spoczywa na nas obowiązek pamięci i świadectwa. Jesteśmy tu też po to, aby poczuć wspólnotę. Chcemy sobie przypomnieć o tym, co nas łączy. A łączą nas symbole, które były pielęgnowane przez wieki. Ich opiekunom zawdzięczamy to, że jesteśmy wolnym narodem. Spotykamy się na naszym Szlaku Pamięci o Roku 1918, mając świadomość, że przed nami zadanie wspólnego budowania przyszłości naszej Ojczyzny. Zadajmy sobie pytanie, co każdy z nas może dla niej zrobić – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Msza w intencji Ojczyzny i hymn narodowy w samo południe
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie, w katedrze wawelskiej, została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Uczestniczyły w niej m.in.: oficjalne delegacje rządowe (na czele z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem oraz wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem), władze samorządowe, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy Małopolski.
Po mszy świętej okolicznościowy wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Jacek Urban – kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Jego prelekcja stanowiła wprowadzenie do odśpiewania w samo południe hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”.
W radosnym pochodzie na plac Matejki
Po zakończeniu tej części obchodów na wzgórzu wawelskim można było odebrać flagi państwowe. Do mieszkańców Małopolski i przybyłych gości trafiło w sumie prawie tysiąc biało-czerwonych, które udekorowały tradycyjny pochód.
Po zatrzymaniu się na placu im. ojca Adama Studzińskiego i złożeniu kwiatów przy Krzyżu Katyńskim uczestnicy uroczystości, na czele z orkiestrą wojskową, kompaniami honorowymi i pocztami sztandarowymi, w radosnej atmosferze przeszli przez Rynek Główny na plac Matejki. Tam, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyły się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego.
Uhonorowani odznaczeniami państwowymi
Jak co roku, w programie oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości nie zabrakło uhonorowania zasłużonych mieszkańców Małopolski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył im odznaczenia państwowe.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowane zostały łącznie 4 osoby, w tym 2 pośmiertnie (m.in. za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich). Kolejne 6 osób, w tym 1 pośmiertnie, zostało odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (m.in. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce).
Nowi obywatele
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył również akty nadania obywatelstwa polskiego 11 osobom, pochodzącym m.in. z Białorusi, Syrii, Ukrainy i Włoch.
Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia Prezydenta RP oraz decyzji Wojewody Małopolskiego uznającej za obywatela polskiego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Prezydent RP może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie na jego wniosek.
Osoby, które otrzymały decyzję Wojewody Małopolskiego uznającą za obywatela polskiego, musiały spełnić przesłanki wskazane w ustawie o obywatelstwie polskim, m.in. przebywać w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, udokumentować znajomość języka polskiego, być osobą polskiego pochodzenia lub posiadaczem Karty Polaka.
Hołd dla bohaterów narodowych i defilada
Po przemówieniu wojewody Piotra Ćwika oficjalne delegacje złożyły wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddając hołd bohaterom narodowym.
Krakowskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zwieńczyła defilada na ul. Basztowej z udziałem orkiestry wojskowej, służb mundurowych, formacji konnych i pojazdów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Szkoły Aspirantów, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Straży Miejskiej Miasta Krakowa.