Po burzach w Tatrach
2019-08-23

Przekazujemy bieżące podsumowanie dotyczące działań ratowniczych w związku z wczorajszą tragedią w Tatrach. Od początku zdarzenia kierownictwo MSWiA było w kontakcie z podległymi służbami i wojewodą. Na bieżąco kontaktowaliśmy się też z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, diagnozując ewentualne potrzeby dotyczące zaangażowania dodatkowych sił i środków.

•    Ok. godz.13.15  w Zakopanem w rejonie Giewontu odnotowano groźne zjawiska burzowe oraz towarzyszące im silne wyładowania. W wyniku uderzeń piorunów poszkodowanych zostało ok. 100 osób, w tym niestety 4 osoby śmiertelnie (dwoje dzieci) po polskiej stronie. Wszystkim poszkodowanym po ewakuacji udzielono pomocy medycznej.
•    Rannych przewieziono do szpitali w Zakopanem, Nowym Targu, Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej.


•    W akcji ratowniczej brali udział:

- dyspozytornia Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego,
- siły TOPR-u, w tym śmigłowiec,
- 4 x śmigłowiec LPR;
- 12 karetek ZRM;
- siły i środki PSP: 23 zastępy/81 ratowników (strażacy ewakuowali poszkodowanych - transportowali ich do zespołów ratownictwa medycznego – i udzielali pierwszej pomocy; działali w miejscach, w których był możliwy dojazd samochodami i quadami; przy szpitalu powiatowym w Zakopanem rozstawiono ogrzewany namiot pneumatyczny);
- do działań zaangażowanych zostało ok. 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów; do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, który aktualnie stacjonuje w Zakopanem, pozostając w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym;

•    Zasadnicze działania sił ratowniczych zakończono ok. godz. 20.00. Dziś będę one kontynuowane.

•    Hospitalizowanych zostało 56 osób, 34 osoby obecnie (dane będą się zmieniać!) przebywają nadal w szpitalach (Szpital im. Rydygiera w Krakowie: 4, Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu: 3, CUMRiK: 5, Szpital Wojskowy: 1, Sucha Beskidzka: 1, Nowy Targ: 15, Zakopane: 5), ich obrażenia są zróżnicowane: od urazów np. czaszkowych przez oparzenia po urazy wielonarządowe.
•    Pomoc była niesiona zarówno poszkodowanym, jak i ich rodzinom - została uruchomiona specjalna infolinia pod numerami telefonów (18) 201 71 00 i (18) 202 39 14, na którą można zadzwonić w sprawie osób poszkodowanych.
•    Pod tymi numerami telefonu można otrzymać też pomoc psychologiczną. Wsparcie psychologiczne można też uzyskać w Szpitalu w Zakopanem.


Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przekazuje wyrazy głębokiego współczucia osobom, które w tej tragedii straciły swoich bliskich.

20190806 informacja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj