Ministrowie w terenie opowiedzą o „500+”
2019-06-17

Minister Bożena Borys-Szopa oraz wszyscy wiceministrowie ruszają dzisiaj na cykl spotkań w regionie, podczas których podsumowany zostanie stan przygotowań samorządów do realizacji programu „Rodzina 500+” w nowej odsłonie. Ministrowie opowiedzą też o zmianach, które wejdą w życie już 1 lipca. Kierownictwo MRPiPS odwiedzi w najbliższych dniach wszystkie województwa.

Śląskie, małopolskie, lubelskie, pomorskie i mazowieckie – te województwa odwiedzą w poniedziałek minister Bożena Borys-Szopa oraz jej zastępcy, Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz, Marcin Zieleniecki i Kazimierz Kuberski. W kolejnych dniach wiceministrowie odwiedzą pozostałe 11 województw.

Podczas spotkań podsumowany zostanie stan przygotowań samorządów do realizacji programu „Rodzina 500+” w nowej odsłonie, przedstawione zostaną działania podjęte przez resort rodziny w celu przygotowania samorządów do obsługi programu, ministrowie opowiedzą też o zmianach, które wejdą w życie już 1 lipca.

Za dwa tygodnie program Rodzina 500 plus zacznie funkcjonować w rozszerzonej formule. Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.

Dzisiaj inaugurujemy akcję informacyjną poświęconą programowi. Będziemy tłumaczyć wszystkie zmiany, żeby rodziny miały pełną wiedzę na temat tego m.in. jak złożyć wniosek i kiedy trafi do nich wsparcie. Chcemy też powiedzieć o przygotowaniach samorządów do wdrożenia programu – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce. Te pieniądze stanowić będą realne wsparcie rodzin i inwestycję w przyszłość dzieci.

Wyzwanie dla samorządów
Rozszerzenie formuły programu to również olbrzymie wyzwanie przede wszystkim dla samorządów, które obsługują program. – Skala zmian w programie, o której mówimy, tylko podkreśla wagę odpowiedniego przygotowania gmin i województw do tego zadania. Dla rządu to priorytet, żeby wsparcie do rodzin trafiało jak najszybciej. Dlatego ministerstwo od samego początku funkcjonowania programu wspierało i wspiera samorządy w realizacji jego obsługi, zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej – wskazuje minister Bożena Borys-Szopa.

Jak zaznacza szefowa MRPiPS, wzorem lat ubiegłych podjęto szereg działań, by zapewnić sprawny przebieg w samorządach procesu przyjmowania wniosków, przyznawania świadczeń na nowych zasadach i ich wypłaty. To przede wszystkim prostszy i krótszy wniosek (tylko dwie kartki), szczegółowy podręcznik dla samorządów o zmianach w ustawie, materiały informacyjne, uproszczone kreatory wniosków elektronicznych.

Nie tylko rozszerzyliśmy formułę programu, ale też uprościliśmy procedury. Przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma, na adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście. Nawet nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego – mówi minister Bożena Borys-Szopa. – To rozwiązanie, które sprawdziło się w ubiegłym roku, kiedy debiutował program „Dobry start”. A z dobrych rozwiązań, chwalonych przez same samorządy, chcemy korzystać również w innych naszych programach – dodaje.

Zmniejszono również obciążenia biurokratyczne – brak decyzji przy przyznaniu świadczenia, znacznie prostszy i krótszy wniosek oraz brak kryterium dochodowego – to czynniki, które mają przyczynić się do tego, że cały proces obsługi wniosków, mimo że będzie ich więcej, przebiegnie sprawnie.

Kierownictwo MRPiPS nie ma wątpliwości: samorządy mają bogate doświadczenie w realizacji tego i podobnych zadań.

Mamy wielki szacunek do ich pracy i zaangażowania w realizacje rządowych programów. Nasza dotychczasowa ogólna ocena działań samorządu – zarówno gmin jak powiatów (powiaty odpowiadają za przyznawanie świadczeń na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej) jest pozytywna – zapewnia minister Bożena Borys-Szopa.

Kiedy złożyć wniosek?
Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Ta forma aplikowania o świadczenie cieszy się wyjątkową popularnością, a liczba osób korzystających z niej systematycznie rośnie.

Udział banków w procesie składania wniosków ułatwia samorządom realizację programu – przyspiesza to proces przyznawania świadczeń, jak i umożliwia rodzinom złożenie wniosku bez konieczności wizyty w urzędzie.

Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać tradycyjną drogą – podczas wizyty w urzędzie lub listownie.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Nasza, ponad już trzyletnia praktyka w realizacji programu pokazuje, że gminy rozpatrują wnioski i wypłacają przyznane świadczenia na bieżąco, bez czekania na maksymalne terminy możliwej wypłaty – podkreśla minister Bożena Borys-Szopa.

Co jeszcze się zmieni?

Wprowadzony zostanie szczególny 3-miesięczny terminu – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dzisiaj rodzice mają na to 1 miesiąc.

Od 1 lipca wejdzie w życie również rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane (lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku). Dzisiaj w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.

DSC_8813DSC_8730DSC_8712DSC_8722DSC_8745DSC_8741DSC_8782DSC_8767DSC_8755DSC_8762DSC_8808
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj