Mieszkańcy Krakowa i Małopolski wspominali dziś wybory kontraktowe, które odbyły się 30 lat temu. Przy tablicy upamiętniającej siedzibę Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przy ul. Siennej odbyły się oficjalne uroczystości państwowe. Po nich w Bazylice Mariackiej nastąpił koncert z okazji 40. rocznicy prawykonania utworu Henryka Mikołaja Góreckiego „Beatus vir” skomponowanego w ramach pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny.
– Dekada Zrywu Wolności – to hasło odwołuje się do dwóch wydarzeń mających moc zmieniania historii: pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny z czerwca 1979 r. oraz kontraktowych wyborów z czerwca 1989 r. W tym roku obchodzimy trzydziestą rocznicę wolnych wyborów. Spełniły one marzenie Polaków o wolności i upadku komunizmu. Pierwsze, wolne od fikcyjnej propagandy głosowanie potwierdziło decyzję Polaków o wyborze życia w wolności. Solidarność stała się fundamentem, który ukształtował ówczesne społeczeństwo i wyznaczył tor zmian – napisał wojewoda małopolski Piotr Ćwik w liście skierowanym do uczestników uroczystości, który odczytał w jego imieniu dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Szymon Strzelichowski.
Uroczystości przy tablicy przy ul. Siennej były również okazją do uhonorowania 15 osób zasłużonych dla regionu małopolskiego, związanych z odzyskaniem niepodległości i zaangażowanych na rzecz przemian demokratycznych, a także tych, które swoją postawą rozsławiły dobre imię Polski, aktywnie włączały się w budowę wspólnoty i wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową. Otrzymały one Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, przyznane przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
– Jestem przekonany, że wspólne obchody tych ważnych dat, takie jak dzisiejsze spotkanie pod pamiątkową tablicą, pozwolą pielęgnować pamięć o wydarzeniach, które trwale wpisały się w historię naszej Ojczyzny. Stojąc dzisiaj przy Siennej 5, pod tablicą upamiętniającą działaczy Komitetu Obywatelskiego, sięgamy myślą na Franciszkańską, na Wawel, na Skałkę, a nade wszystko na krakowskie Błonia. To tam rodziła się idea wolności, to na krakowskich błoniach zaczęliśmy kruszyć kajdany, które zrzuciliśmy dekadę później – przekazał w imieniu wojewody Piotra Ćwika dyrektor Szymon Strzelichowski.
Uroczystości zostały przygotowane przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Region Małopolski NSZZ „Solidarność”.