W ostatniej dobie na terenie województwa małopolskiego miały miejsce intensywne opady deszczu, miejscami występowały burze. Doszło do wezbrania niektórych cieków wodnych, podtopień. W kilku przypadkach konieczna była ewakuacja. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy podsumowujący dotychczasowe działania służb.
Wzięli w nim udział: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marek Bębenek, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie młodszy inspektor Piotr Morajko, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Krakowie Małgorzata Sikora, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Jacek Kowalczyk, dyrektor Wydziału Rolnictwa MUW Jacek Gołda, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego MUW Małgorzata Lechowicz, kierownik biura prognoz hydrologicznych IMiGW w Krakowie Małgorzata Maczuga oraz synoptyk Piotr Wałach.
– Jak wiemy, w ostatnich godzinach mieliśmy do czynienia z intensywnymi opadami w Małopolsce. Wczoraj w związku z sytuacją podjąłem decyzję o wysłaniu alertu do mieszkańców naszego województwa za pośrednictwem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Był to pierwszy z alertów, jakie rozesłane zostały na terenie całego kraju. Jestem w stałym kontakcie ze służbami. Dzisiaj rano odbyło się także spotkanie, podczas którego omówiliśmy sytuację w naszym województwie. Gdyby nie prognozy pogody, można by uznać, że sytuacja będzie się stabilizować. Jednak z uwagi na zapowiadane dalsze opady o dużym nasileniu, służby pozostają w gotowości, a jeszcze dzisiaj będziemy za pośrednictwem alertów RCB prosić Małopolan o szczególną uwagę i ostrożność – mówił wojewoda Piotr Ćwik na briefingu.
Sytuacja pogodowa w województwie małopolskim - stan na godz. 15.00
Od dnia 21 maja 2019 r. na terenie województwa małopolskiego odnotowano intensywne opady deszczu i burze (głównie na terenie powiatów tarnowskiego, dąbrowskiego, m. Tarnów oraz proszowickiego. W dniu 22 maja IMGW wydało dalsze ostrzeżenia meteorologiczne (3 stopnia dla 6 powiatów od godz. 10:00/22.05 do godz. 18:00/23.05), (2 stopnia dla 13 powiatów i miast: Kraków i Tarnów) oraz (1 stopnia dla 1 powiatu). Ponadto wydano ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla zlewni Soły, Raby, Dunajca, Ropy, Skawy o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych.
W dniu dzisiejszym Wojewoda Małopolski o godz. 9.30 przeprowadził spotkanie robocze ze służbami ratowniczymi i meteorologicznymi. Przekazano M/PCZK polecenie niezwłocznego przekazywania bieżących informacji o ewentualnych zdarzeniach kryzysowych związanych z sytuacją meteorologiczną na terenie województwa małopolskiego.
Na wniosek Wojewody Małopolskiego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło Alert RCB dla województwa małopolskiego.
Na terenie województwa, głównie w powiatach: tarnowskim, m. Tarnów i dąbrowskim - ulewny deszcz wywołał gwałtowny spływ wód powodując uszkodzenia dróg i upraw rolnych na stokach i wzniesieniach oraz zalanie piwnic, zamulenie kratek ściekowych oraz przepustów.
Główny ciężar działań spoczął na siłach PSP oraz OSP. Łącznie odnotowano: w godz. 00:00 dnia 21 maja 2019 r. do 10:00 dnia 22 maja 2019 r. 586 interwencji PSP, podtopionych budynków łącznie 348, zdarzeń związanych z drogami odnotowano 64.
Nie odnotowano ofiar śmiertelnych lub rannych. W Dąbrowie Tarnowskiej i Swarzowie w związku z wezbraniem rzeki Breń ewakuowano łącznie 32 osoby (4 osoby są w Ośrodku Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, 4 osoby są w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, pozostałe udały się do rodzin, goście hotelowi wyjechali).
W Dąbrowie Tarnowskiej zalane są drogi lokalne wzdłuż rzeki Breń, ulice: Oleśnicka, Nadbrzeżna i Wolności. Szacowanie występujących szkód nastąpi w dniu jutrzejszym przez powołane Komisje.
Rzeka Breń przelewa wał w miejscowości Dąbrówki Breńskie gm. Olesno, pow. dąbrowski. Ponadto na potoku Upust przerwany został lewy wał w m. Suchy Grunt pow. dąbrowski. Zjawisko jest monitorowane przez służby – aktualnie zalewane są łąki, do zabudowań jest jeszcze daleko.
W Proszowicach wypompowywano wodę z zalanych piwnic Szkoły Podstawowej (ok.150 m2).
W Wojewódzkim Magazynie Przeciwpowodziowym dla Małopolski (obiekty: Dąbrowa Tarnowska i Tarnów) wprowadzono całodobowy dyżur. W Dąbrowie Tarnowskiej wydano 20 000 worków na piasek. Ponadto w gm. Igołomia-Wawrzeńczyce wydano 3 000 worków. Zgłoszono gm. Szczucin złożyła zapotrzebowanie na pompę o wydajności 20-30 m3.
ALARMY
Powiat dąbrowski
Od godz. 21.00 21.05.2019 r. Starosta Dąbrowski uwzględniając obecną sytuację oraz prognozy opadów wprowadził alarm przeciwpowodziowy na terenie całego powiatu.
Powiat tarnowski
W dniu 21.05.2019 o godz. 17.00 w Gminie Szerzyny zostało ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe, a o godz. 18.00 wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy na terenie całej gminy Szerzyny oraz wystąpiły lokalne podtopienia domów.
POGOTOWIA PRZECIWPOWODZIOWE
W dniu dzisiejszym o godz. 10.00 w mieście Nowy Sącz zostało ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe z uwagi na wystąpienie z koryta potoku Bieńka.
W dniu 21 maja 2019 r .o godz. 19.00 w dorzeczu rzeki Biała Tarnowska do odwołania ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego w gm. Tuchów.
Od godz. 21:50 zamknięto drogę powiatową Tuchów – Ryglice, na ul. Ryglickiej (na wys. nr 90 – w miejscu ujścia Szwedki do rzeki Białej).
O godz. 18.00 Burmistrz Gminy Ryglice ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gm. Ryglice oraz poinformował iż w chwili obecnej wystąpiły lokalne podtopienia domów oraz że droga powiatowa w m. Szynwałd-Zalasowa Niżna jest zalana oraz w m. Kowalowa.
W dniu 21 maja 2019 r. w związku z intensywnymi opadami deszczu Zarządzeniem nr 88/2019 Burmistrz Gminy Ciężkowice wprowadził od godz. 22.00 pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Ciężkowice.
W dniu 21. 05. 2019. o godzinie 22.15 Wójt Gminy Skrzyszów ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego.
Wójt Gminy Pleśna ogłosił zarządzeniem Nr 85/2019 wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całej Gminy od godz. 23.00 dnia 21 maja2019 r. do odwołania.
Wójt Gminy Raciechowice o godz. 9.00 zarządzeniem nr ZK.5531.190.2019 ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całej gminy do odwołania.
Burmistrz Miasta i Gminy Skawina ogłosił zarządzeniem nr 167/2019 wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całej gminy.