W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się konferencja na temat małopolskich dobrych praktyk i efektów wsparcia, jakiego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udziela organizacjom pozarządowym działającym na rzecz osób niepełnosprawnych.
W spotkaniu uczestniczyli wojewoda małopolski Piotr Ćwik, dyrektor Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marta Mordarska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Jacek Kowalczyk oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z naszego województwa.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym – jednym z narzędzi służących kompleksowej pomocy niepełnosprawnym. Dzięki Funduszowi środki trafiają do środowisk zaangażowanych lokalnie we wspieranie osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Dzisiejsze spotkanie było częścią cyklu konferencji, które odbywają się w 16 największych miastach Polski. Służyło ono pokazaniu szeregu dobrych praktyk, które dzięki wsparciu ze strony PFRON-u są realizowane przez organizacje pozarządowe.
- Doceniamy rolę i możliwości trzeciego sektora. Siłą organizacji pozarządowych jest „praca u podstaw”, w bezpośrednim kontakcie z lokalną społecznością, ze znajomością panujących realiów i problemów trapiących mieszkańców. Za trzecim sektorem stoją ludzie z pasją i entuzjazmem, którzy swoim zaangażowaniem, posiadaną wiedzą i poczuciem misji budują lepszy świat, tworzą fundament wspólnoty i przełamują krzywdzące stereotypy. Dotyczy to zwłaszcza pracy z osobami niepełnosprawnymi – napisała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w liście skierowanym do uczestników dzisiejszej konferencji w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
W 2019 roku dzięki wsparciu PFRON dla organizacji pozarządowych w województwie małopolskim zrealizowanych zostanie 70 projektów na łączną kwotę ponad 25 mln złotych. Wśród organizacji pozarządowych, które otrzymają najwyższe dofinansowanie w bieżącym roku, są m.in.: Fundacja im. Brata Alberta (2,9 mln), Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” (1,6 mln), Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (1,2 mln).
W skali kraju kwota wsparcia finansowego PFRON dla trzeciego sektora wzrosła w 2019 roku do prawie 279 mln złotych. Skorzysta z niego w sumie blisko 180 tysięcy osób.
- Dzisiejsze spotkanie to zbiór informacji w pigułce o zasadach, dobrych praktykach i wsparciu, jakie za pośrednictwem organizacji pozarządowych osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom przekazuje PFRON. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w budowanie tej szerokiej koalicji na rzecz osób niepełnosprawnych. Naszym wspólnym celem jest ich wspieranie oraz aktywizowanie – mówił wojewoda Piotr Ćwik.
- Na szczególną uwagę zasługują wszystkie działania, których głównym założeniem jest akcentowanie podmiotowości i indywidualnych potrzeb niepełnosprawnych. To ogromna duma, że Małopolski Oddział PFRON należy do liderów w skali kraju, jeśli chodzi o wielkość przekazywanych środków – dodał wojewoda.
Podczas briefingu poprzedzającego konferencję dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON Marta Mordarska podpisała z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Wolbromiu jedną z umów na projekt pn. „Terapia poprzez twórczość w dziennym centrum aktywności”. Dofinansowanie z PFRON wyniesie w tym przypadku 433 440 zł i jest częścią szeregu innych działań realizowanych wspólnie przez tę organizację i PFRON.
Podczas konferencji swoje działania omówiły też inne organizacje pozarządowe z Małopolski, m.in. Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo „Nadzieja”, Polski Związek Głuchych, Oddział Małopolski w Krakowie czy Fundacja Sustinae. Ich wspólnym mianownikiem jest drugi człowiek i chęć udzielenia mu wielowymiarowego wsparcia.