Jak wiadomo, w naszym województwie – z uwagi chociażby na ukształtowanie terenu – sytuacja pogodowa wymaga szczególnie intensywnego monitorowania. W okresie wiosennym, w związku z roztopami, wzrasta zagrożenie lokalnymi podtopieniami.
Obecnie nie ma niepokojących zjawisk, a sytuacja jest stabilna. Konieczne jest jednak zachowanie szczególnej czujności w tym zakresie. Właśnie dlatego z inicjatywy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące ochrony przeciwpowodziowej w województwie małopolskim i oceny ewentualnych bieżących zagrożeń.
Uczestniczące w spotkaniu służby i instytucje przedstawiły wojewodzie prognozy na najbliższe tygodnie, a także sprawozdania dotyczące przygotowania do zabezpieczenia naszego województwa w razie podniesienia się stanu wód. Skupiono się również na gotowości sił i środków ochrony przeciwpowodziowej oraz ocenie wniosków wynikających z bieżącego monitoringu sytuacji hydro- i meteorologicznej, a także stanu infrastruktury przeciwpowodziowej.
W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, Oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Podczas posiedzenia Zespołu rozmawiano także o zagadnieniach dotyczących usuwania szkód spowodowanych ulewnymi deszczami. W ubiegłym roku wskutek intensywnych opadów uaktywniały się osuwiska, powstawały też znaczne straty w infrastrukturze komunalnej. Wojewoda Małopolski w 2018 r. zawarł umowy w ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi na łączną kwotę 131 550 497,25 na dofinansowanie realizacji 431 zadań. Dzięki dotacjom z budżetu państwa wyremontowanych zostało między innymi ponad 278,912 kilometrów dróg, 14 mostów, 30 przepustów. Zabezpieczono także boisko sportowe, dachy budynków świetlicy wiejskiej, chodniki itd.