Każdego roku 27 stycznia obchodzony jest Dzień Wyzwolenia KL Auschwitz. Jest to także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W tegorocznych obchodach, które odbyły się w budynku tzw. centralnej sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau, uczestniczyło 50 byłych więźniów Auschwitz. Towarzyszyli im między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.
-
Tej zagłady nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie. Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską, którą do dzisiaj wszyscy historycy tak określają, ale całe zło wzięło się z tego państwa. O tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
-
Taką obietnicę pełnej prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć – zadeklarował szef rządu.
Motywem przewodnim 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz jest praca byłego więźnia obozu Jerzego Adama Brandhubera „Przybycie transportu na rampę”.
Uroczystości odbyły się także w Brzeszczach. Hołd pomordowanym oddano w historycznym budynku byłej Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy Frauen Strafkompanie, w którym kwaterowano więźniarki. Jest to jeden z ponad czterdziestu podobozów, które funkcjonowały wokół kompleksu obozu KL Auschwitz. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wieniec złożył tam wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.
Źródło:
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-mateusz-morawiecki-podczas-obchodow-74-rocznicy-wyzwolenia-auschwitz.html
Zdjęcia: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau