Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” z programem rządowym Senior+
2018-09-08
- Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście z okazji akcji „Narodowe Czytanie”.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku jest wydarzeniem społecznym, który propaguje znajomość literatury narodowej, a jej fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. W 2012 zainicjowano Narodowe Czytanie wspólna lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W roku ubiegłym lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które w całej Polsce oraz za granicą, przeczytano w ponad 2000 miejscach.
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wraz z Gminą Gołcza na terenie Klubu Senior+ w Mostku zorganizowali Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, połączone z piknikiem rodzinnym.
Celem tego wydarzenia była integracja międzypokoleniowa oraz promocja rządowego programu Senior+ w ramach Narodowego Czytania.
W czytaniu „Przedwiośnia” wziął udział wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wójt gminy Gołcza Lesław Blacha, podopieczni Klubu Senior+ w Mostku, uczniowie szkoły w Gołczy oraz mieszkańcy gminy w tym rodziny wielopokoleniowe.
- Narodowe Czytanie organizowane od kilku lat przez Prezydenta RP jest świetną inicjatywą łączącą pokolenia. Cieszę się, z tak dużego zainteresowania tą akcją, że w tym miejscu dziś spotkało się kilka pokoleń by razem posłuchać lektury, która mówi o niepodległości Polski – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to powieść opublikowana w 1924 roku. Dokonano w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski. Do tej pory ukazało się około 120 polskich oraz ponad 10 zagranicznych wydań lektury. „Przedwiośnie” doczekało się również dwóch ekranizacji w roku 1928 oraz 2001.
Podczas Narodowego Czytania w Mostku zostały przeczytane wybrane fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Czytanie wybranych fragmentów lektury uzupełniło historyczno-literackie wprowadzenie na temat powieści, recytacja wierszy wybranych z Antologii Niepodległości, śpiewanie pieśni patriotycznych oraz wystawa tematyczna.
Wśród uczestników wydarzenia rozlosowane zostało 100 egzemplarzy lektury w ramach hasła „100 książek na 100-lecie odzyskania Niepodległości”.
W drugiej części spotkania odbył się piknik rodzinny z Klubem Senior+ w Mostku. Skierowany był on do mieszkańców Gminy Gołcza, a szczególnie dla rodziców z dziećmi i seniorów z rodzinami.
W czasie wydarzenia koła gospodyń wiejskich częstowały uczestników pysznymi przekąskami.