Zachęcamy do obejrzenia magazynu medycznego dotyczącego sytuacji zdrowotnej oraz socjalnej seniorów w Małopolsce. Materiał został zrealizowany w Dziennych Domach Seniora w Proszowicach i Brzeźnicy oraz w Klubie Seniora w Gnojniku. Miejsca te otrzymały środki finansowe z programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Senior plus”.
W dziennych domach oraz klubach seniora prowadzone są zajęcia wszelkiego rodzaju, m.in. edukacyjne, kulturalne, plastyczne oraz kulinarne. Osoby starsze mogą w tym miejscu rozwijać swoje pasje, a także realizować marzenia, na które wcześniej brakowało im czasu.
Najważniejszym celem Programu „Senior plus” jest to, aby seniorzy aktywniej i chętniej uczestniczyli w życiu społecznym. Jest to możliwe dzięki tworzeniu nowych placówek typu „Senior plus”, w tym dziennych domów seniora oraz klubów seniora.
-
Chodzi o to, by seniorzy jak najdłużej zachowali sprawność, jak najdłużej byli obecni w społeczeństwie. To swoista terapia, która dokonuje się poprzez takowe spotkania – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
W Klubie „Senior plus” seniorzy motywowani są do działań na rzecz samopomocy oraz działań opartych na wolontariacie.
Placówki działające w formie dziennych domów „Senior plus” powinny zapewniać 8-godzinną ofertę usług od poniedziałku do piątku, a podstawowy zakres świadczonych usług powinien obejmować m.in. aspekty: socjalne (w tym posiłek), edukacyjne, kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne, aktywizujące społecznie oraz terapię zajęciową.
Materiał można obejrzeć
tutaj.