Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – polska konspiracyjna formacja policyjna Delegatury Rządu na Kraj – działała w latach 1940 – 1944. Otwarta na Wawelu wystawa upamiętniająca policję Polskiego Państwa Podziemnego jest doskonałą lekcją historii zwłaszcza dla młodego pokolenia Polaków.
W uroczystym zaprezentowaniu wystawy „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach” wzięli udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, komendant wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster oraz dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji nadkom. Krzysztof Musielak, a także przedstawiciele służb mundurowych i młodzież z klasy wojskowej.
- Bardzo się cieszę, że polska Policja dba o swoją historię, dba o swoją tożsamość. To z pewnością przyczyni się do tego, że etos Policjanta współczesnego da się budować jeszcze silniej i ten szacunek dla munduru będzie w polskim społeczeństwie jeszcze większy – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Archiwum Akt Nowych, znajduje się nieopodal Baszty Sandomierskiej na Wawelu.
Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia w TVP3 Kraków: https://krakow.tvp.pl/