Powołana została w styczniu 1919 r. na mocy dekretu naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. Obecnie składa się z Głównego Inspektoratu, 16 Okręgowych Inspektoratów i Ośrodka Szkolenia. Państwowa Inspekcja Pracy – bo o niej mowa – przede wszystkim czuwa nad przestrzeganiem przepisów w zakresie prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy. Potrafi także doceniać wkład zakładów pracy w promowanie i rozwój bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla swoich pracowników.
Właśnie takim uznaniem Państwowej Inspekcji Pracy mogą cieszyć się tegoroczni laureaci dwóch konkursów. W uroczystej gali finałowej, która odbyła się dzisiaj w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie udział wzięli m.in. główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz okręgowy inspektor pracy w Krakowie Józef Bajdel
- Dzisiejszy rynek pracy ewoluuje dynamicznie wraz ze zmianami, jakie przynosi współczesny świat. Rozwój techniki po jednej stronie i następstwa pandemii koronawirusa oraz konflikt zbrojny w Ukrainie po drugiej to czynniki wymuszające w ostatnich latach wypracowywanie nowych rozwiązań. Inna jest także dynamika migracji pracowników i ich elastyczność zawodowa. Serdecznie gratuluję dzisiejszym laureatom. Są Państwo wzorem pokazującym, że nawet w nieoczekiwanych warunkach firma może się rozwijać. Co więcej, może z dbałością i uwagą odnosić się do swoich pracowników i poprawiać swój potencjał gospodarczy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Rozstrzygnięte dzisiaj konkursy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” oraz „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy” mają na celu nagradzanie wyjątkowych ambasadorów, którzy swoją aktywnością promują właściwe postawy w środowisku pracy.
Pierwszy z nich dedykowany jest pracodawcom, którzy organizują pracę w sposób zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym dotyczących legalności zatrudnienia.
W tym roku wyróżnieni zostali następujący małopolscy przedsiębiorcy:
• kategoria I – zakłady pracy do 49 zatrudnionych:
1. Wodociągi i Kanalizacja Krzeszowice Spółka z o.o., Krzeszowice – II miejsce
2. Orawskie Ciacho s.c. Halina i Stanisław Zborek., Orawka - wyróżnienie
• kategoria II - zakłady pracy od 50 zatrudnionych do 249 zatrudnionych:
1. Arcom Sp. z o.o., Rzezawa - I miejsce
2. Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”, Kraków - II miejsce ex aequo
3. FEV Sp. z o.o., Cholerzyn - II miejsce
• kategoria III – zakłady pracy powyżej 250 zatrudnionych:
1. Wodociągi Miasta Krakowa S.A. , Kraków – II miejsce
Drugi konkurs ma na celu m.in. promocję działalności społecznych inspektorów pracy, którzy realizując swoje ustawowe zadania, skutecznie wpływają na poprawę stanu bezpieczeństwa pracy i ochronę uprawnień pracowniczych.
Dzisiejsza gala była także okazją do podjęcia dyskusji w zakresie jednego z najbardziej aktualnych zagadnień rynku pracy w Polsce. Rozmawiano o nim podczas debaty nt. „Tutaj jesteście bezpieczni. Wojna w Ukrainie – perspektywy i wyzwania dla polskiego rynku pracy”. W debacie wziął udział także konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.
- Znacząca intensyfikacja imigracji ukraińskiej zauważalna jest w Polsce od 2014 r. Głównymi czynnikami wpływającymi na to zjawisko były sytuacja ekonomiczno-gospodarcza na Ukrainie, wprowadzenie ruchu bezwizowego, a także ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. Jeszcze przed lutym 2022 cudzoziemcy stanowili, chociażby ważną część mieszkańców Krakowa. Przed inwazją rosyjską na Ukrainę najostrożniejsze szacunki wskazywały na około 70-80 tys. cudzoziemców zamieszkujących w Krakowie. To oznacza, że końcem 2021 r. imigranci stanowili już ok. 10% mieszkańców miasta – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Wśród poruszanych podczas debaty zagadnień znalazły się takie aspekty jak: możliwa gotowość do podjęcia pracy w Polsce, oddziaływanie napływu fali migrantów na lukę zatrudnieniową, a także możliwy, potencjalny wpływ okresu zimowego na ewentualny wzrost liczby uchodźców wojennych w naszym kraju.