logo

Trzecie Urodziny Punktu Informacyjno-Doradczego

Przed trzema laty pisaliśmy na naszej stronie:

W dniu 22 października 2018 roku rozpoczęły działalność Punkty Informacyjno-Doradcze dla obywateli państw trzecich w Krakowie (siedziba MUW przy ul. Basztowej) i w Nowym Sączu (delegatura Urzędu). Jest to jedno z kluczowych działań realizowanych w ramach Projektu. Punkty utworzone zostały w celu zapewnienia cudzoziemcom przebywającym na terenie województwa małopolskiego kompleksowego doradztwa, pomocy i informacji (w tym pomocy prawnej). Pomoc udzielana jest w języku polskim, rosyjskim, ukraińskim oraz angielskim.

Dzisiaj mijają dokładnie trzy lata od tamtej chwili. To dobry czas do podsumowań, podziękowań.

Projekt „Małopolska Przyjazna Cudzoziemcom” prowadzony przez Wojewodę Małopolskiego poprzez Oddział ds. Integracji Cudzoziemców Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie rozpoczął się 1 lipca 2018 roku i miał trwać do 30 czerwca 2021 roku. Gdy opracowywano projekt i planowano działalność Punktu Informacyjno-Doradczego nikt nie przewidywał, że stanie on się tak ważnym miejscem dla cudzoziemców z całej Małopolski, przyciągającym do Krakowa i Nowego Sącza ponad 8800 cudzoziemców, z których 40% korzysta z usług w sposób ciągły. Przybywają do nas z całego niemal świata. Do tej pory nasz Punkt odwiedzili przedstawiciele 98 państw i krajów z 6 kontynentów. Infolinia obsłużyła ponad 3000 porad telefonicznych. Konsultacje on-line i poprzez email to ponad 1000 kolejnych klientów. Najliczniejszą grupę odwiedzających Punkt cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Indii i USA.

Cudzoziemcy, którzy pracują, uczą się, prowadzą firmy i dołączają do swoich rodzin, stanowią najważniejszą część projektu. To dla tych cudzoziemców staramy się być przyjaźni i otwarci, świadcząc pomoc, dostarczając potrzebnych informacji i doradzając.

Państwa i kraje, z których cudzoziemcy zostali obsłużeni w Punkcie Informacyjno-Doradczym dla obywateli państw trzecich:

Ukraina
Polska
Białoruś
Rosja
India
USA
Izrael
Albania
Uzbekistan
Chiny
Nigeria
Japonia
Kosowo
Macedonia
Serbia
Mongolia
Irak
Kuba
Kanada
Gwatemala
Sudan
Sri Lanka
Jemen
Chile
Gruzja
Maroko
Mołdawia
Wietnam
Tajwan
Tunezja
Salwador
Meksyk
Kongo
Egipt
Brazylia
Dominikana
Kostaryka
Kazachstan
Bangladesz
Australia
Korea (Południowa)
Kolumbia
Turcja
Pakistan
Algieria
Azerbejdżan
Ghana
Boliwia
Kirgistan
RPA
Afganistan
Armenia
Jordania
Libia
Madagaskar
Iran
Angola
Kongo (DRK)
Tanzania
Syria
Mauritius
Argentyna
Nepal
Filipiny
Panama
Zimbabwe
Czad
Uganda
Nikaragua
Nowa Zelandia
Kamerun
Kenia
Paragwaj
Rwanda
Turkmenistan
Palestyna
Kuwejt
Burundi
Indonezja
Wyspy Zielonego Przylądka
Peru
Ekwador
Mali
Wenezuela
Etiopia
Tadżykistan
Malezja
Benin
Sierra Leone
Liban
Tajlandia
Czarnogóra
Gwinea
Urugwaj
Trynidad i Tobago
Eswathini (d. Suazi)
Bośnia i Hercegowina
Wielka Brytania
INNE (do identyfikacji)