2017-10-16
Początek roku akademickiego na krakowskich uczelniach
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie świętowały inaugurację roku akademickiego 2017/2018. W uroczystościach uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wojewoda życzył władzom i pracownikom uczelni oraz wszystkim studentom wielu sukcesów w nowym roku nauki.

- Niech nowy rok akademicki będzie czasem dobrze przez Was wykorzystanym. Życzę wszystkim, aby zaangażowanie i siła, które macie teraz, towarzyszyły społeczności uczelni w kolejnych miesiącach wytężonej pracy – mówił wojewoda.

Piotr Ćwik pogratulował również pracownikom naukowym, którzy – za szczególne zasługi dla rozwoju nauki i dbanie o wysoki poziom kształcenia krakowskich uczelni – zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi oraz medalami KEN.
2017-10-16
Minęło 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki
Tadeusz Kościuszko to postać szczególna w naszej historii – symbol wytrwałej walki o niepodległą Polskę. To także jeden z najbardziej znanych na świecie Polaków. Kraków uczcił 200. rocznicę jego śmierci.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta na Wawelu, którą celebrował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W wydarzeniach wzięli udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, senator Marek Pęk oraz wicewojewoda małopolski Józef Gawron.
2017-10-13
Nowy etap szkoły w Borku Szlacheckim
W Zespole Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim został otwarty nowy budynek szkolny. W wydarzeniu uczestniczyli wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz władze miasta i gminy Skawina.

W związku z obchodzonym 14 października Świętem Edukacji Narodowej wojewoda Piotr Ćwik złożył wszystkim pedagogom i wychowawcom gratulacje oraz najlepsze życzenia.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji rozbudowy tej placówki. Rozwój szkolnictwa w mniejszych miejscowościach jest bardzo istotny. Cieszę się, że od tego roku dzieci i młodzież mogą uczyć się w nowym budynku. Jednocześnie chciałbym życzyć wszystkim Nauczycielom, którzy jutro obchodzą swoje święto, wytrwałości i cierpliwości oraz sił w codziennej pracy! Składam serdeczne podziękowania dla Nauczycieli z Małopolski za codzienne realizowanie tej wspaniałej misji bycia Pedagogiem – mówił podczas uroczystości wojewoda małopolski.
2017-10-13
Wdzięczność jest pamięcią serca
Dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Paleśnicy było to wyjątkowe wydarzenie. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej zmarłego w tym roku dyrektora Sylwestra Gostka stało się okazją, by wyrazić wdzięczność dla wyjątkowego nauczyciela, wychowawcy i społecznika.

Po mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Justyny w Paleśnicy uczestnicy w uroczystym przemarszu udali się do budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paleśnicy. Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej wicewojewoda małopolski Józef Gawron odznaczył pośmiertnie śp. Sylwestra Gostka Złotym Krzyżem Zasługi. Następnie nauczyciele oraz uczniowie zaprezentowali występ artystyczny nawiązujący do słów Jeana Massieu: „Wdzięczność jest pamięcią serca”.
2017-10-13
Pamięć o bezimiennych - zakończenie remontu na Glinniku
Cmentarz w krakowskich Przegorzałach, zwany „Glinnikiem”, to miejsce szczególne. To tu w latach 1939-1944 władze niemieckie przeprowadziły masowe egzekucje Polaków. Ofiary miały pozostać bezimienne, a miejsce ich pochówku nieznane. Jak podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przywracanie pamięci o tym, co wydarzyło się na „Glinniku”, ma wymiar symboliczny.

- Dbając o to miejsce, oddajemy godność spoczywającym tu ofiarom. Dzięki przeprowadzonemu remontowi cmentarz na „Glinniku” zyskał należyty kształt, a pomordowani Polacy zostali uczczeni. Wspólnie przywracamy pamięć o tym miejscu. Ważne, by udało się nam jeszcze przywrócić imiona tym, których tu rozstrzelano – mówi wojewoda.
2017-10-12
Posiedzenie Rady Programowej Ochotniczych Hufców Pracy
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Programowej Ochotniczych Hufców Pracy. W spotkaniu wziął udział wicewojewoda małopolski Józef Gawron, który pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej OHP. Obecni byli również komendant główny OHP Marek Surmacz oraz zastępca komendanta głównego OHP Renata Wicha.

Podczas spotkania omówiono wyzwania stojące przed OHP oraz przedstawiono sprawozdanie z realizowanych obecnie projektów.
2017-10-12
Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport
Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, które dziś zostało otwarte, to jedyny taki ośrodek w Polsce, który powstał, by przybliżyć wiedzę z zakresu lotnictwa zarówno dzieciom i młodzieży, jak i osobom dorosłym. W otwarciu Centrum uczestniczyli m.in. wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer.

Odwiedzający Centrum będą mogli skorzystać z nowoczesnych urządzeń multimedialnych i poznać wszystkie aspekty związane z przebiegiem podróży i funkcjonowaniem lotniska. Najmłodszym ośrodek oferuje m.in. wycieczki i lekcje tematyczne, kursy e-learningowe. Dla dorosłych przygotowano specjalistyczne szkolenia.

- Lotnisko z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki. Ponadto – jak widzimy – angażuje się również w działania edukacyjne. Centrum Edukacji Lotniczej łączy w sobie „przyjemne z pożytecznym” i z pewnością warto je odwiedzić – powiedział wojewoda małopolski.
wstecz    do góry     drukuj