2018-11-11
Ćwiczenie RENEGADE
Informujemy, że w dniach 14-15 listopada 2018 r. odbędzie się ćwiczenie RENEGADE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności.

W ramach ćwiczenia może zostać nadany sygnał alarmowy (sygnał akustyczny emitowany przez syreny alarmowe) dotyczący zagrożenia z powietrza.
2018-11-11
Kraków zapłonął...obchody stulecia odzyskania niepodległości
Był to płomień pamięci, wdzięczności i dumy… Widoczny na Kopcu Kościuszki i w sercach wszystkich, którzy przyłączyli się do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Drugi raz nie będzie nam dane przeżyć tak wyjątkowych uroczystości. Dlatego ważne jest to, by takie rocznice świętować razem, by jednoczyć się wokół naszych symboli narodowych. Bo wszyscy tworzymy jedną biało-czerwoną wspólnotę!

Piknik wojskowy i koncert w przededniu stulecia odzyskania niepodległości
Uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już w sobotę 10 listopada. Na Rynku Głównym w Krakowie z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej odbył się piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”.
2018-11-09
Przyjęcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał uroczyste przyjęcie, które odbyło się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, polityki, nauki, kultury, biznesu oraz administracji.

- 11 listopada 1918 roku spełniły się marzenia pokoleń Polek i Polaków, aby móc żyć w niepodległym kraju. Musimy jednak pamiętać, że fundamentem niepodległości jest m.in. pamięć o przeszłości. Rok 2018 to czas, gdy wracamy myślą do wielkich bohaterów, którzy dawali dowody umiłowania Ojczyzny. Wypełniają go piękne wydarzenia. Widać wielki entuzjazm Polaków, którzy chcą pokazać swą radość ze stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Widać, że w sercu Polaków gra Polska, grają słowa hymnu narodowego! Te liczne uroczystości to okazja do tego, byśmy się jednoczyli. Dużo mówimy o tym, jak to ważne. Ale ważne jest też to, by zanieść ten przekaz przyszłym pokoleniom – mówił wojewoda.
2018-11-09
Niemy świadek historii…
Pozornie zwyczajne chwile, rodzące się pomysły, wreszcie wielkie wydarzenia kształtujące historię – to ich świadkami bywały… ławki. Zasiadali na nich przywódcy, wizjonerzy, zwyczajni ludzie. Dzisiaj ławka staje się czynnym uczestnikiem opowieści o wydarzeniach sprzed 100 lat.

„Ławka Niepodległości” – to program Ministerstwa Obrony Narodowej, którego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki programowi w każdym województwie powstaną niezwykłe multimedialne pomniki upamiętniające tradycję, sławę i chwałę oręża polskiego. Znajdziemy je także w Małopolsce.
2018-11-08
Targi Pracy AGH – edycja jesienna
W Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyły się Targi Pracy pod patronatem JM Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Wśród wielu wystawców znalazło się również stanowisko Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Targi Pracy są adresowane przede wszystkim do studentów i absolwentów uczelni. Na stanowisku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie młodzi ludzie szukali informacji dotyczących praktyk lub podjęcia zatrudnienia w naszym Urzędzie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się materiały na temat odbywania staży w administracji rządowej. Podczas spotkań przybliżaliśmy zadania oraz strukturę MUW. Informacje, które studenci otrzymują na Targach, mogą pomóc im w zorientowaniu się, jakie umiejętności powinni jeszcze zdobyć podczas studiów, aby później znaleźć dobrą pracę.
2018-11-08
Miechów patriotycznie
W Miechowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Poezji, Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Wokół Niepodległej”. Patronujący temu wydarzeniu wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczył uczestnikom konkursu biało-czerwone flagi.

Konkurs to inicjatywa Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie, która we współpracy z miejscowym Domem Kultury w ten sposób włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Adresatem projektu byli uczniowie szkół podstawowych, którzy mogli zaprezentować swoje zdolności wokalne oraz recytatorskie.
2018-11-08
Piękna i krucha – wyjątkowa rzeźba solna w MUW
Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie dotarła wyjątkowa rzeźba solna – dar Kopalni Soli „Wieliczka”. Imponujące dzieło przedstawia dwóch górników, którzy uwalniają spod łańcuchów uwięzionego w skale orła. Ten unosi w powietrze kartusz z konturem II Rzeczypospolitej. Pod jego skrzydłami widnieje symboliczny napis „1918”.

Ta okazała rzeźba powstała w Kopalni Soli „Wieliczka” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Całość mierzy prawie 2 m wysokości i waży 700 kg. Główna część pomnika została wyrzeźbiona z jednej bryły wielickiej soli zielonej, która ważyła 2 tony!

O rzeźbie także w materiale „Kroniki” TVP3 Kraków.
wstecz    do góry     drukuj