2018-07-20
Sytuacja pogodowa w Małopolsce - stan na godz. 18.00
Na terenie województwa małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych. Szczególne nasilenie zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego.

Aktualnie nie mamy ani ostrzeżenia meteorologicznego, ani hydrologicznego.
2018-07-20
Po opadach w Małopolsce
Intensywne opady deszczu w Małopolsce ustały – aktualnie dla naszego województwa nie ma ostrzeżeń meteorologicznych, obniżony został też stopień ostrzeżenia hydrologicznego (z trzeciego na drugi). Sytuacja powoli się stabilizuje.

Wicewojewoda małopolski Józef Gawron omówił dziś bieżącą sytuację z dyrektorami wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz przedstawicielami wojewódzkich służb oraz inspekcji, a także Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

- Służby sprawnie usuwają skutki tych intensywnych opadów, z którymi ostatnio mieliśmy do czynienia. Na tym etapie najważniejsze jest monitorowanie sytuacji i to, aby samorządy sprawnie przystępowały do inwentaryzacji i szacowania szkód. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie jest w pełnej gotowości i uruchomił stosowne procedury – zaznaczył wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

2018-07-20
Sytuacja pogodowa w województwie małopolskim - stan na godz. 8.00
Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych.

Szczególnie nasilenie zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego.

2018-07-19
Wicewojewoda małopolski o programach rządowych i systemie ratownictwa medycznego
Gościem czwartkowej audycji Radia Kraków był wicewojewoda małopolski Józef Gawron. Tym razem tematem rozmowy były: rządowa pomoc na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych, system ratownictwa medycznego oraz program „Mosty dla regionów”.

Szkody powstałe wskutek klęsk żywiołowych samorządy – według ustalonych procedur – zgłaszają do wojewodów. Wartość strat jest weryfikowana i następnie informacja o niej jest przekazywana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które decyduje o przyznaniu środków Na terenie Małopolski ciągle są usuwane skutki klęsk żywiołowych jeszcze sprzed kilku lub kilkunastu lat.

2018-07-19
Wojewoda małopolski o skutkach intensywnych opadów deszczu w „Tematach dnia”
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem programu TVP3 Kraków „Tematy dnia”. Towarzyszył mu st. bryg. Paweł Knapik z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Rozmowa dotyczyła skutków intensywnych opadów deszczu w Małopolsce. Wojewoda podsumował sytuację hydrologiczną i meteorologiczną oraz omówił bieżące działania służb.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
2018-07-19
Sytuacja pogodowa w województwie małopolskim - stan na godz. 20.00
Na terenie województwa małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych. Szczególnie nasilenie zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Bieżąca sytuacja jest monitorowana przez przedstawicieli samorządów i służby. Opady deszczu na większości terenu województwa małopolskiego w chwili obecnej powoli maleją lub zanikają, co powoduje spadek poziomu wód w większości rzek. Sytuacja hydro-meteorologiczna ulega stabilizacji.

Z uwagi na ustabilizowaną sytuację na ciekach wodnych w m. Nowy Targ - Burmistrz Nowego Targu o godzinie 15:00 odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na terenie N. Targu.

2018-07-19
Sytuacja pogodowa w województwie małopolskim - stan na godz. 15.00
Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych. Ponadto wystąpiła konieczność usuwania wiatrołomów i wypompowywania wody z piwnic budynków i zalanych posesji. Trwają prace związane z zabezpieczaniem brzegów rzek i potoków. Nie odnotowano jednak bardzo poważnych zdarzeń o charakterze kryzysowym.

W miejscowości Harklowa (pow. nowotarski) trwa budowanie wału z worków z piaskiem w celu skierowanie wody występującej z rzeki Dunajec z powrotem do koryta. W działaniach biorą udział 2 pompy dużej wydajności z KP PSP Sucha i JRG Rabka oraz około 10 pomp szlamowych. W miejscowości Długopole również trwa budowa wału z worków z piaskiem w celu skierowanie wody występującej z potoku Czarny Dunajec. Problemy z dostawami prądu do 4 podstacji (około 1000 osób bez prądu). Na miejsce udał się Wojewoda Małopolski oraz powołany został Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Trwa szacowanie szkód.
wstecz    do góry     drukuj