2025-07-10
Plakat informujący o uroczystościach 11 lipca z okazji 82. rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu. Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej organizatorzy - wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. Poniżej plan uroczystości. Na zdjęciu w tle kobieta w czarnej sukience klęcząca na polu.

11 lipca 2025 r., w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, na cmentarzu Rakowickim odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tych zbrodni. Na wydarzenie zaprasza dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski oraz dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

Plan uroczystości
•    9.15 – msza św. w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim,
•    10.00 – uroczystości przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu (cmentarz Rakowicki).


2025-07-10
Zawsze gotowi, zawsze blisko

Od piątku, kiedy rozpoczęły się posiedzenia sztabów kryzysowych, zgodnie z dyspozycją wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza następowało powoływanie kolejnych zgrupowań zadaniowych, zarówno wojsk obrony terytorialnej, jak i wojsk operacyjnych. Żołnierze Wojska Polskiego obecni są na terenach, gdzie wystąpiły podtopienia, i pomagają mieszkańcom.

 - W 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – pod kątem wsparcia mieszkańców i administracji wobec zdarzeń atmosferycznych – zostały wydzielone 2 moduły zadaniowe, obejmujące łącznie 100 żołnierzy. Zasoby to zarówno siły, jak i sprzęt. Pozostają w pełnej gotowości do uruchomienia. Zgodnie z sygnałem podniesionym na wczorajszej wideokonferencji z samorządami oraz wnioskiem, który złożyłem do wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, 20 żołnierzy WOT już pomaga w udrażnianiu cieków na terenie gminy Kęty. Terytorialsi po raz kolejny pokazali, że są zawsze gotowi, zawsze blisko – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2025-07-10
Na zdjęciu przy stole konferencyjnym od lewej: dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński, w centrum wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dalej małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Przemysław Przęczek. W tle ścianka z logotypem wojewody oraz flagą polską.

Przekazujemy aktualne informacje o sytuacji pogodowej w Małopolsce.

1. IMGW odwołał ostrzeżenia meteorologiczne dla Małopolski o silnych burzach i opadach deszczu. Zjawisko się zakończyło. 
2. Obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne, ale sytuacja na rzekach powinna się stabilizować. Rano stany ostrzegawcze przekroczone były jeszcze na 4 stacjach (rzeki: Sękówka, Dunajec, Białka).
3. Państwowa Służba Geologiczna – Centrum Geozagrożeń ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk w związku z intensywnymi opadami deszczu w południowej i środkowej części Polski. Dla zachodniej części województwa małopolskiego jest ostrzeżenie trzeciego stopnia. Osunięcia mogą być bardzo dynamiczne, należy się również spodziewać osuwisk spowodowanych erozyjnym podcinaniem zboczy przez wezbrane rzeki i potoki. Procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych dniach. Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości (więcej: https://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/16375-ostrzezenie-o-zagrozeniu-osuwiskowym-komunikat-panstwowej-sluzby-geologicznej-nr-1-2025.html).
4. 9.07. strażacy interweniowali w Małopolsce 147 razy. Noc była spokojna.

2025-07-09
Wojewoda Krzysztof Jan Klęczar na terenie obozu harcerskiego. Obok niego stoją przedstawiciele straży i harcerze. W tle trzy namioty.

Wobec alertów pogodowych szczególnie wiele uwagi poświęcamy obozom harcerskim. Już na początku tygodnia wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar rozmawiał o bezpieczeństwie ich uczestników z komendantem ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Arturem Walkowiakiem. Temat był też omawiany na kolejnych posiedzeniach sztabu kryzysowego. Bezpośrednio z komendantami obozów kontaktowali się również strażacy.

Z 14 odbywających się w Małopolsce obozów harcerskich 8 zostało przeniesionych do miejsc bezpiecznych (w powiatach: nowotarskim, suskim, wadowickim, bocheńskim).

Organizatorzy 6 pozostałych (w powiatach: tarnowskim, gorlickim, nowosądeckim) zdecydowali, że obozy zostają na miejscu głównie dlatego, że miejsca obozów znajdują się w pobliżu budynków, w których harcerze mogą się w razie konieczności schronić. 

2025-07-09
Wideokonferencja dotycząca sytuacji pogodowej w Małopolsce. Na zdjęciu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Ryszard Jaworski oraz dyrektor Wydziału Rolnictwa Sławomir Dyl

- Sytuacja pogodowa jest dynamiczna i dalej bardzo poważna. Front burzowy przechodzi przez Małopolskę. Na tę chwilę nie mamy przekroczonych stanów alarmowych na rzekach, ale wiemy, jak znaczące szkody mogą poczynić w naszym regionie zwłaszcza te mniejsze cieki. Obowiązują ostrzeżenia wysokiego stopnia. Alerty wskazują na możliwość wystąpienia podtopień. Służby pozostają w pełnej gotowości. Chcemy również Państwu przekazywać aktualne informacje, a jednocześnie na bieżąco weryfikować Wasze potrzeby i obszary, w których możemy udzielić Wam wsparcia, bo to Wy jesteście najbliżej mieszkańców. Jesteśmy do Waszej dyspozycji i będziemy reagować na Wasze zgłoszenia – zarówno jeśli chodzi o wnioski o pomoc doraźną dla poszkodowanych, jak i ewentualne zaangażowanie żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar na spotkaniu w przedstawicielami małopolskich gmin.

W wideokonferencji wzięli udział dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, szefowie małopolskich służb i dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński.

2025-07-09
Na zdjęciu złamane drzewo blokujące drogę w lesie.

Przekazujemy aktualne informacje o sytuacji pogodowej w Małopolsce.

1. Na rzekach mamy przekroczony jeden stan alarmowy (rzeka Sękówka – stacja Gorlice) i przekroczone stany ostrzegawcze na kilku stacjach (rzeki: Biała, Dunajec, Białka, Biały Dunajec).
2. Dziś od północy do godziny 12.00 strażacy otrzymali 88 zgłoszeń – najwięcej na Podhalu (KP PSP Zakopane – 31; KP Nowy Targ – 9). Interwencje to głównie udrażnianie przepustów i usuwanie połamanych gałęzi ze szlaków komunikacyjnych.
3. Bez prądu jest ok. 1,8 tys. osób (27 stacji; najwięcej w gminie Krzeszowice). Awarie są na bieżąco usuwane.
4. Pogotowia przeciwpowodziowe wprowadzone zostały w gminach Kęty i Brzeszcze oraz mieście Grybowie.

2025-07-09
Na dużym ekranie na ścianie widać miniatury ekranów podczas wideokonferencji. Na małym ekranie na stole widać siedzących na tle niebieskiej ścianki dyrektor generalną Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucynę Gajdę, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzeja Paska wraz z II zastępczynią Justyną Czopek.

Odbyło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. Wzięli w nim udział: minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister Marcin Kierwiński oraz przedstawiciele służb.

Omawiana była aktualna i prognozowana sytuacja hydro-meteorologiczna. Uczestniczyli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Pasek wraz z II zastępczynią Justyną Czopek, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

wstecz    do góry     drukuj