2020-10-28
Granatowa grafika z białymi i czerwonymi paskami, na której widnieje napis Łóżka dla pacjentów COVID-19, województwo małopolskie

2477 / 2003 - ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 / liczba łóżek zajętych

224 / 215 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 / liczba respiratorów zajętych

112 - liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale

Stan na dzień: 28.10.2020, godz. 9.00

2020-10-23
Granatowa grafika z napisem Nowe zasady bezpieczeństwa i datą 24.10. przedstawiająca mapkę województwa małopolskiego z podziałem na powiaty. Wszystkie powiaty oznaczone zostały czerwonym kolorem - zostały zaliczone do strefy czerwonej.

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie naszym priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy.

Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

2020-10-27
Zdjęcie przedstawiające wicewojewodów podczas otwarcia nowego mobilnego laboratorium w Nowym Sączu.

Gdy w marcu mierzyliśmy się z pierwszymi przypadkami koronawirusa, w Małopolsce działało jedno laboratorium. Szlaki przecierał Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, który jako pierwszy w Małopolsce podjął się tego wyzwania. Dziś jesteśmy na zupełnie innym etapie walki z epidemią. Działania prowadzone są na szeroko zakrojoną skalę i obejmują także poszerzanie możliwości diagnostycznych.

Na opracowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie liście podmiotów prowadzących badania laboratoryjne na rzecz Małopolski jest obecnie 15 podmiotów. Dodatkowe możliwości daje wykorzystywanie laboratoriów mobilnych. Jedno z takich laboratoriów zostało uruchomione przy Szpitalu im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Będzie w nim możliwe wykonanie nawet tysiąca badań na dobę!

2020-10-27
Wręczenie odznaczeń. Na zdjęciu Wojewoda Małopolski i osoba odznaczona

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Piotr Gliński uhonorował osoby zasłużone dla ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. Uroczystego wręczenia medali w imieniu Ministra dokonał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej odznaczeni zostali pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zostali odznaczeni: Józef Nykiel i Marta Żurowska. Natomiast Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” trafił do Piotra Białko.

2020-10-26
Zdjęcie przedstawia wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę z przedstawicielami Małopolskiego ZHR.

Dzisiaj odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz wicewojewody Zbigniewa Starca z przedstawicielami Małopolskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, które dotyczyło zaangażowania harcerzy w pomoc seniorom w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zadeklarował ze swojej strony wsparcie dla harcerzy oraz podziękował za chęć udziału w tej, jakże szlachetnej, inicjatywie. Korpus Wsparcia Seniorów to program zainaugurowany przez rząd, którego celem jest niesienie pomocy osobom starszym na szczeblu centralnym i samorządowym.

2020-10-26
Zdjęcie przedstawia wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę podczas uroczystości wręczenia promes.

Tegoroczne lato było bardzo niespokojne w Małopolsce. Z lękiem patrzyliśmy w niebo. Ulewne deszcze, które występowały od maja do lipca, uszkodziły w kilkudziesięciu małopolskich samorządach infrastrukturę komunalną. Polski rząd przychodzi z pomocą. Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią już drugi raz w tym roku Małopolska otrzymała środki finansowe na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

W rezultacie wniosku wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, złożonego do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, małopolskim samorządom zostały przyznane środki finansowe w wysokości 10 440 000 zł na realizację w 2020 roku zadań związanych z remontem lub odbudową obiektów komunalnej infrastruktury technicznej uszkodzonej w 2020 roku.

2020-10-25
Zdjęcie przedstawia rozładunek dostawy z Agencji Rezerw Materiałowych dla Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Na zdjęciu widoczny ciągnik oraz samochód dostawczy

Przygotowania do uruchomienia małopolskich szpitali tymczasowych są w toku. Wczoraj wieczorem do naszego województwa dostarczona została kolejna partia sprzętu z Agencji Rezerw Materiałowych. 15 palet obejmowało 50 respiratorów, 50 kardiomonitorów oraz inny sprzęt typu koce czy fartuchy. Wcześniej do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4, gdzie są one składowane, przewiezionych zostało 40 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji.

- To kolejne wsparcie, które zapewnia rząd premiera Mateusza Morawieckiego szpitalom w naszym regionie. Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej za pomoc organizacyjną. Na strażaków zawsze można liczyć! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

wstecz    do góry     drukuj