2020-05-25
O bieżącej sytuacji w Małopolsce na antenie TVP3 Kraków

Zmianom w naszym województwie wynikającym z tak zwanego „odmrażania” kolejnych aspektów życia gospodarczego i społecznego poświęcono dzisiejszy program „Tematy dnia” w TVP3 Kraków. Gościem redaktora Sławomira Mokrzyckiego był wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Wciąż apelujemy i przypominamy wszystkim mieszkańcom, że wiele zależy od nas samych. (…) Dlatego też te obostrzenia związane z noszeniem maseczek, te obostrzenia, które dotyczą dwumetrowego dystansu społecznego, który powinniśmy zachować, wreszcie te obostrzenia, które tyczą się zgromadzeń, to są wszystko te wymogi i te okoliczności, które mają pomóc nam, abyśmy za parę tygodni mogli powiedzieć: tak, na dzisiaj uporaliśmy się z koronawirusem – mówił wojewoda. 

2020-05-25
Uczymy się żyć z koronawirusem

- Zadajemy sobie pytanie co po wirusie i co w sytuacji ewentualnego nawrotu epidemii? Tak może być jesienią. Trzeba układać życie społeczne od nowa. Jednym z tych obszarów jest edukacja, takie zaopiekowanie się obywatelami, żeby byli bezpieczni i mogli pogłębiać wiedzę. Praca na odległość pokazała, że to możliwe, ale pobyt w grupie jest konieczny. Dyrektorzy będą układali szczegółowe zasady organizacji życia szkoły, żeby zapewnić odpowiednie warunki – mówił wojewoda Piotr Ćwik w porannej rozmowie na antenie Radia Kraków.

W ramach kolejnego etapu uwalniania obostrzeń od dzisiaj szkoły mogą prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla najmłodszych uczniów. Ale to nie wszystko. Ruszają także konsultacje dla przygotowujących się do egzaminów ósmoklasistów i tegorocznych maturzystów.

2020-05-25
Z pamięcią o żołnierzu „Rzeczypospolitej utraconej”

Dziś przypada 72. rocznica rozstrzelania rotmistrza Witolda Pileckiego. Złożeniem kwiatów przy pomniku w krakowskim parku Jordana, w Galerii Wielkich Polaków XX wieku pamięć niezłomnego żołnierza „Rzeczypospolitej utraconej” uczcili – w imieniu wojewody małopolskiego Piotra Ćwika – dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał oraz przedstawiciele Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W trakcie zawieruchy wojennej, w 1940 r. rotmistrz Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie, aby przedostać się do obozu koncentracyjnego Auschwitz i pozyskać informacje o tym, jak Niemcy traktują więźniów. Tam też współorganizował obozową konspirację. W 1943 r. uciekł z obozu i podjął służbę w oddziale II Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. W kolejnych latach przebywał w niewoli niemieckiej, by wreszcie służyć w II Korpusie Polskim we Włoszech.

2020-05-25
Kolejny etap „odmrażania” pracy MUW

Epidemia odcisnęła swe piętno na większości obszarów naszego życia codziennego. Wpłynęła także na bieżące funkcjonowanie urzędów. Ze względów bezpieczeństwa byliśmy zmuszeni zaprzestać bezpośredniej obsługi klientów, choć kontakt osobisty z pracownikami Urzędu był możliwy w szczególnie uzasadnionych przypadkach, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym.

W miarę poprawiania się sytuacji epidemicznej – już w drugim tygodniu maja – rozpoczęliśmy poszerzanie zakresu bezpośredniej obsługi klientów, ze szczególnym uwzględnieniem spraw paszportowych i dotyczących cudzoziemców.

Natomiast do przywrócenia od 25 maja bezpośredniej obsługi obywateli – z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych – obliguje urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, rozporządzenie Rady Ministrów z 16 maja 2020 r. Na jego mocy dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów).

2020-05-22
Ruszył dodatkowy nabór wniosków w ramach tzw. funduszu autobusowego

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik ogłosił dodatkowy nabór wniosków na dofinansowanie w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Wnioski można składać od 22 do 29 maja 2020 r. Wysokość środków przyznanych na 2020 r. dla małopolskich samorządów wynosi ponad 42 mln złotych.

Szczegółowe informacje dotyczące dodatkowego naboru wniosków o zawarcie umowy o dopłatę w 2020 roku z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na realizację zadań własnych organizatora z przeznaczeniem na pokrycie części deficytu linii komunikacyjnych z wyłączeniem przewozów realizowanych w ramach komunikacji miejskiej są dostępne tutaj.

2020-05-22
Dodatkowe środki ochrony dla szkół i placówek oświatowych – wspólne działania MEN i MZ

Możliwość stopniowego uruchamiania placówek oświatowych wiąże się z koniecznością stosowania nowych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo dzieciom oraz pracownikom. W związku z tym Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Zdrowia podjęli decyzję o wsparciu szkół i placówek edukacyjnych w zakresie dodatkowych środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się i możliwością zakażenia się koronawirusem.

Wczoraj, 21 maja br. przekazano do dyrektorów szkół podstawowych, szkół muzycznych I stopnia i do poradni psychologiczno-pedagogicznych pismo z Ministerstwa Zdrowia z prośbą o składanie deklaracji dotyczących chęci otrzymania automatycznych dyspenserów i płynów do dezynfekcji.

2020-05-22
„Tarcza antykryzysowa dla biznesu”– startuje cykl edukacyjnych wideokonferencji dla przedsiębiorców

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju uruchamiają cykl bezpłatnych wideokonferencji, które mają pomóc przedsiębiorcom w walce z negatywnymi gospodarczymi skutkami wywołanymi przez pandemię koronawirusa. Tematyka webinarów będzie poświęcona wybranym narzędziom z rządowej tarczy antykryzysowej i finansowej, a pierwszy z nich odbędzie się we wtorek 26 maja br.

„Tarcza antykryzysowa dla biznesu” to tytuł tegorocznego kolejnego cyklu wspólnych konferencji dla przedsiębiorców Ministerstwa Rozwoju i PARP, który w tym roku ze względu na epidemię COVID-19 odbędzie się on-line.

Partnerami cyklu jest dziesięć instytucji, odpowiedzialnych za wybrane obszary tarczy. W ich gronie znajduje się Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

wstecz    do góry     drukuj