2019-07-18
Bus "500 Plus" w powiatach suskim i limanowskim

Z akcją informacyjną dotyczącą programu "Rodzina 500 Plus" dotarliśmy tym razem do powiatów suskiego i limanowskiego. Byliśmy w Makowie Podhalańskim, Jordanowie, Mszanie Dolnej, Tymbarku i Limanowej.

Przypominamy o kilku kwestiach:

Jakie są warunki otrzymania świadczenia 500 plus?

• wspólne zamieszkiwanie rodzica i dziecka,
• pozostawanie dziecka na jego utrzymaniu.
Jeśli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu obojga rodziców świadczenie przysługuje temu rodzicowi, który pierwszy złożył wniosek.

2019-07-17
Wystarczy jeden wniosek

Ponad 174 tysiące wniosków o świadczenie „Rodzina 500 Plus” złożyły małopolskie rodziny. Blisko 105 tysięcy wniosków wpłynęło w ramach programu „Dobry start”. O tym, jakie zmiany w zakresie świadczeń wychowawczych weszły w życie z początkiem lipca tego roku, przypominamy, spotykając się z mieszkańcami kolejnych powiatów. Dziś wraz z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem bus #Rodzina500Plus odwiedził gminę Liszki, Zabierzów oraz Zielonki.

- Rodzice mają świadomość zniesienia kryterium dochodowego przy staraniu się o świadczenie „500+”. Zdarza się jednak, że składając wniosek, ubiegają się o przyznanie środków wyłącznie na dziecko, które do tej pory nie było objęte programem. Skutkuje to koniecznością złożenia kolejnego wniosku na dzieci dotychczas objęte świadczeniem. Tymczasem od 1 lipca wystarczy złożyć tylko jeden wniosek na wszystkie dzieci – przypomina wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

2019-07-16
Bus „500 Plus” w powiecie olkuskim

Dziś bus „500 Plus” odwiedził powiat olkuski. Akcję informacyjną rozpoczęliśmy od Olkusza, a następnie zatrzymaliśmy się w Bukownie, Bolesławiu i Kluczach. Ostatnią miejscowością na naszej trasie był Wolbrom, gdzie w Centrum Kultury wojewoda małopolski Piotr Ćwik spotkał się z beneficjentami programu „Rodzina 500 Plus”. Na spotkaniu pojawiła się też słodka niespodzianka.

Od kilkunastu dni objeżdżamy małopolskie miejscowości z akcją informacyjną na temat nowych zasad programu „Rodzina 500 Plus”. Hasło, które łączy te wszystkie działania, brzmi: „Rodzina sercem Małopolski”. Dziś możemy powiedzieć, że rodzina jest sercem powiatu olkuskiego, jest sercem Wolbromia i sercem wielu innych większych i mniejszych miejscowości. Wsparcie dla wszystkich rodzin jest bowiem dla nas priorytetem i drogowskazem wyznaczającym kierunek naszych działań. Dlatego rozszerzamy program rządowy „Rodzina 500 Plus”, który już od przeszło trzech lat przynosi wymierne korzyści – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

2019-07-15
Powiat chrzanowski kolejnym punktem na trasie busa #Rodzina500plus

Powiat chrzanowski był kolejnym miejscem, które odwiedził bus #Rodzina500plus. Wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec wraz z przedstawicielami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie dotarli do Alwerni, Trzebini i Chrzanowa, gdzie informowali mieszkańców o zmianach w programie rządowym „Rodzina 500 plus”.

- Każdy rodzic pragnie, aby jego dzieci czuły się szczęśliwe i miały najlepsze możliwości rozwoju. Właśnie do tego dąży program „Rodzina 500 plus”. Dzięki niemu dzieci mogą rozwijać swoje pasje i spełniać marzenia. Dziękuję mieszkańcom powiatu chrzanowskiego za ciepłe przyjęcie i ciekawe rozmowy - mówi wicewojewoda Zbigniew Starzec.

2019-07-14
Uroczystość przekazania Krzyża Walecznych rodzinie legionisty Piotra Gizy

W krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczystość pośmiertnego uhonorowania Krzyżem Walecznych Piotra Gizy – żołnierza 1. Batalionu 7. Pułku Piechoty Legionów. Odznaczenie państwowe z rąk wojewody małopolskiego Piotra Ćwika i szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojewódzkiego w Krakowie płk. Marcina Żala odebrał Jan Michał Ruchała – wnuk zasłużonego legionisty.

Piotr Giza (1883–1950) był żołnierzem 1. Batalionu 7. Pułku Piechoty Legionów, szczególnie zasłużonym w bitwie pod Beresteczkiem na Podolu. Za swoją postawę w wojnie polsko-bolszewickiej 28 kwietnia 1921 r. został uhonorowany Krzyżem Walecznych. To najwyższe po orderach odznaczenie państwowe nie zostało mu jednak nigdy wręczone, gdyż uznano go za poległego. Po 98 latach przy sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego odczytano rozkaz Dowódcy 3. Dywizji Piechoty Legionów, a wojewoda Piotr Ćwik i płk Marcin Żal w imieniu ministra obrony narodowej przekazali Krzyż Walecznych Janowi Michałowi Ruchale – wnukowi Piotra Gizy.

2019-07-14
Jubileusze Ochotniczych Straży Pożarnych z Małopolski

Ochotnicza Straż Pożarna w Polance Hallera w gminie Skawina świętowała jubileusz 50-lecia istnienia. Z kolei swoje 100-lecie obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkanocy w gminie Gołcza. W uroczystościach uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wydarzenia zgromadziły wielu mieszkańców i zaproszonych gości. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podziękował wszystkim druhom i osobom, które na przestrzeni lat tworzyły historię tych jednostek. Jubilatom życzył zaś kolejnych pięknych jubileuszy oraz nieustającej opieki świętego Floriana.

2019-07-14
Bus "500 Plus" na Święcie Kliszczaka

Deszcz nam niestraszny. Dziś w ramach akcji informacyjnej #Rodzina500Plus nasz bus odwiedził Pcim. Wraz z wicewojewodą małopolskim Zbigniewem Starcem byliśmy tam na Święcie Kliszczaka połączonym z obchodami 50-lecia KS Pcimianka.

Przypominamy, że aby otrzymać świadczenie na nowy okres świadczeniowy (z wyrównaniem od lipca), wniosek należy złożyć w lipcu, sierpniu lub wrześniu. Jeżeli wniosek złożymy po tym terminie, to świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożymy wniosek. Gmina ma maksymalnie 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku i wypłatę środków. Uwaga: im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy świadczenie (nawet w lipcu).

wstecz    do góry     drukuj