2019-11-07
Bądźmy razem w Narodowe Święto Niepodległości!

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy, podczas którego wojewoda małopolski Piotr Ćwik przedstawił program tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie oraz zaprezentował publikację „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918”. W wydarzeniu uczestniczył również Filip Musiał – dyrektor Oddziału Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

– Serdecznie zapraszam mieszkańców Krakowa, Małopolski i wszystkich przybyłych gości do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym uroczystym dniu bądźmy razem! Uczcijmy bohaterów narodowych i cieszmy się wolną Ojczyzną. Niech nie zabraknie w naszych sercach radosnego nastroju – apeluje wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. Pół godziny później w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi mszę świętą w intencji Ojczyzny.

– W ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w samo południe w katedrze wawelskiej odśpiewamy hymn narodowy, po czym w radosnym pochodzie przejdziemy na plac Matejki. Tam odbędą się tradycyjne, oficjalne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego, na które serdecznie wszystkich zapraszam – dodaje wojewoda Piotr Ćwik.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy defilada.

Szczegółowy program – na dołączonym plakacie.

2019-11-11
Niepodległa, która łączy

Mieszkańcy Małopolski radośnie świętowali 101. rocznicę odrodzenia Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów. Na oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie zaprosił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Jak co roku, miały one uroczysty charakter i przebieg uświęcony krakowską tradycją.

– Można by rzec, że znowu jesteśmy na naszym Szlaku Pamięci. Przypominamy wydarzenia, które przyniosły nam niepodległość. Wspominamy też osoby, które do tego się przyczyniły, a także miejsca, które odwołują się do roku 1918. W Małopolsce takich miejsc jest bardzo wiele. Spoczywa na nas obowiązek pamięci i świadectwa. Jesteśmy tu też po to, aby poczuć wspólnotę. Chcemy sobie przypomnieć o tym, co nas łączy. A łączą nas symbole, które były pielęgnowane przez wieki. Ich opiekunom zawdzięczamy to, że jesteśmy wolnym narodem. Spotykamy się na naszym Szlaku Pamięci o Roku 1918, mając świadomość, że przed nami zadanie wspólnego budowania przyszłości naszej Ojczyzny. Zadajmy sobie pytanie, co każdy z nas może dla niej zrobić – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

2019-11-08
Sprawniejsza diagnostyka pacjentów szpitala w Limanowej

Dzięki przyznanym przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego środkom Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej będzie mógł kupić nowoczesny tomograf. Uroczystego przekazania promesy, która opiewa na kwotę 1 000 000 złotych, dokonał dzisiaj wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Osiągnięcia techniki i nauki pozwalają coraz szerzej zaglądać w głąb ludzkiego ciała w sposób bezbolesny i nieinwazyjny, otrzymując całościowy obraz stanu zdrowia pacjenta. Dlatego cieszę się, że dzisiaj mam okazję przekazać promesę, która umożliwi zakup takiego właśnie urządzenia. Niech ten nowy tomograf służy jak najdłużej i jak najlepiej wspiera lekarzy w trosce o zdrowie pacjentów Szpitala w Limanowej – mówił wojewoda Piotr Ćwik, dziękując wszystkim zaangażowanym w pozyskanie dofinansowania, w tym Józefowi Leśniakowi – posłowi VIII kadencji.

2019-11-07
(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918

Obejrzyj album „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918” wydany z inicjatywy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Publikacja powstała w ramach projektu „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918”. Celem tego przedsięwzięcia było odkrycie miejsc w województwie małopolskim, które upamiętniają to, w jaki sposób społeczności lokalne naszego regionu celebrowały kolejne rocznice odzyskania niepodległości, zwłaszcza te okrągłe, i cieszyły się wolną Ojczyzną.

Przeczytaj o oficjalnej prezentacji albumu.

2019-11-07
Przed meczem Wisła Kraków – Arka Gdynia

Wczoraj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Masowych. Dotyczyło ono bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas meczu PKO Ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków i Arką Gdynia, który ma odbyć się 9 listopada 2019 roku.

W spotkaniu uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW, Urzędu Miasta Krakowa, Policji, a także klubu Wisła Kraków.  

Mecz Wisła Kraków – Arka Gdynia został zakwalifikowany jako impreza o podwyższonym ryzyku. Policja zdiagnozowała zagrożenia, które są z nim związane. Istnieją poważne obawy, że rzeczywistą intencją kibiców nie jest udział w imprezie sportowej, a zakłócenie porządku publicznego.  

2019-11-06
80. rocznica Sonderaktion Krakau

Zniszczyć polską inteligencję, zlikwidować polskie elity, zgermanizować ludność mieszkającą na terenie Polski… To elementy hitlerowskiego planu destrukcji naszej narodowej tożsamości, poczucia przynależności i patriotycznej spójności. W Krakowie miał on swój wyraz m.in. w masowym aresztowaniu profesorów. W 80. rocznicę tego wydarzenia uczczono pamięć naukowców pojmanych 6 listopada 1939 r. w auli Collegium Novum UJ.

- Dzisiaj wraz z Państwem oddaję cześć pamięci ofiar Sonderaktion Krakau – napisał w liście skierowanym do uczestników wydarzenia prezydent Andrzej Duda. – Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla barbarzyństwa, którego wówczas doświadczyli znakomici krakowscy uczeni.

2019-11-06
Wystarczyłyby rezolucje. Apel wojewody małopolskiego Piotra Ćwika

Z niepokojem obserwuję fakt, że wadliwych uchwał Rady Miasta Krakowa jest coraz więcej. Równie niepokojące jest to, że Rada Miasta Krakowa nie wyciąga wniosków z wydawanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie rozstrzygnięć nadzorczych.

W kwestionowanych dotychczas krakowskich uchwałach kierunkowych pojawia się w zasadzie taki sam błąd. To mianowicie, że Rada Miasta Krakowa formułuje względem Prezydenta Miasta Krakowa wiążące polecenia bądź kreuje zobowiązania i zleca Prezydentowi ich wykonanie, niejednokrotnie podając konkretne formy takich obligatoryjnych działań.

Tymczasem między Radą Miasta a Prezydentem nie ma hierarchicznej zwierzchności: Prezydent nie jest podwładnym Rady. Ani Rada Miasta nie może wkraczać w kompetencje Prezydenta, ani Prezydent w kompetencje Rady. Żaden z tych organów nie może też wkraczać w kompetencje innych organów i jednostek.

wstecz    do góry     drukuj