System Informatyczny
w Jednostkach Organizacyjnych Pomocy Społecznej
   
   
 
   
Objaśnienia do sprawozdań z Funduszu Alimentacyjnego << powrót

Z uwagi na liczne pytania dotyczące sposobu wypełniania sprawozdania z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, podaję link do strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zawierającej bieżące komunikaty, między innymi dotyczące Funduszu Alimentacyjnego:
http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=1240

Objaśnienia znajduję się też na ostatniej stronie formularza sprawozdania:
Objaśnienia do sprawozdania z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

 Załącznik nr. 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 września 2008 r.w sprawie sprawozdań z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (dz. U. Z dnia 30 września 2008 r.) 
 

1.   W częściach A, B, C, D sprawozdania liczbę świadczeń oraz wydatki ujmuje się narastająco od początku roku (np. informacja za listopad ujęta w sprawozdaniu za IV kwartał w częściach A, B, C, D w kol. 4 i 8 obejmuje dane za okres styczeń-listopad).

2.   W częściach E, F i G sprawozdania dane podaje się w ujęciu miesięcznym (nienarastająco).

3.   Wartości w sprawozdaniu ujmuje się z dokładnością do 1 zł, z wyjątkiem części A wiersze 2., 2.1., 2.2. i 2.3. oraz części D wiersz 8.1. sprawozdania, gdzie wartości wykazuje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

4.   Sprawozdanie sporządza się metodą kasową - ujmuje się wydatki faktycznie poniesione i liczbę rzeczywiście wypłaconych świadczeń. W przypadku gdy świadczenie wypłacane jest w ratach, w części A w wierszu 1. w kol. 7-10 oraz w wierszach 1.1.,1.2.,1.3. w kol. 7-9 sprawozdania świadczenie ujmuje się w miesiącu, w którym wypłacono pierwszą ratę, zaś kwoty wykazuje się według faktycznej wypłaty.

5.   W części A wiersz 1. kolumny 6 i 10 sprawozdania dotyczy świadczeń z funduszu alimentacyjnego przyznanych przez marszałka województwa w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw Unii Europejskiej (tj. decyzji, o których mowa w art. 17 ustawy). Kwoty tych świadczeń wykazywane są także, łącznie z innymi świadczeniami i świadczeniobiorcami, w kol. 3-5 oraz 7-9.

6.   Kwoty i liczby wypłacanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego wykazane w części A w wierszach 1., 1.1., 1.2., 1.3. sprawozdania nie są pomniejszane o zwroty świadczeń nienależnie pobranych. Kwoty odzyskanych nienależnie pobranych świadczeń wykazywane są w części C sprawozdania. W przypadku gdy ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego potrącane są w danym miesiącu świadczenia nienależnie pobrane, należy w części A wykazać kwotę i liczbę świadczeń z funduszu alimentacyjnego bez potrącenia o odzyskane świadczenia nienależnie pobrane, zaś w części C wykazać kwotę odzyskanych nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

7.   W części A w wierszach 1.1., 1.2., 1.3. kwoty i liczby wypłacanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego, w przypadku uzależnienia prawa do nich od legitymowania się przez osobę uprawnioną orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wykazuje się według odpowiedniej grupy wiekowej osoby uprawnionej.

8.   Kwoty w części A w wierszach 2., 2.1., 2.2.i 2.3. należy wykazywać w tym miesiącu, w którym nastąpiło przekazanie środków na dochody budżetu państwa.

9.   Wartości w części B sprawozdania wykazuje się bez odsetek.

10.  Odzyskane świadczenia nienależnie pobrane wykazuje się w części C sprawozdania bez pobranych odsetek. Wiersze 1.a. i 2.a. części C sprawozdania dotyczą:

a)  świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych w latach ubiegłych,

b)  zaliczek alimentacyjnych wypłaconych w latach ubiegłych na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, poz. 732, z późn. zm.).

11.  W części C w wierszu 2. sprawozdania ujmuje się niepodjęte świadczenia z funduszu alimentacyjnego. W części A wykazuje się świadczenia faktycznie wypłacone (jeżeli osoba nie zgłasza się po świadczenia, to w części A nie wykazuje się wydatków). Jeżeli świadczenie nie zostało wykazane jako świadczenie pobrane w części A, to nie wykazuje się tych świadczeń w części C. Istnieje wyjątek od powyższej zasady - jeżeli organ przekazał do wypłaty świadczenia, a do momentu złożenia sprawozdania za dany kwartał roku do organu nie wpłynęła informacja o niepobraniu świadczenia (np. 3-miesięczna umowa z pocztą) albo jeżeli organ przekazał do wypłaty świadczenia i istnieją przesłanki do uznania, że osoba uprawniona lub jej przedstawiciel ustawowy nie zgłosi się po nie do końca okresu świadczeniowego i w związku z tym świadczenia zostały wykazane w części A (brak uwzględnienia w części C). Świadczenia niepodjęte, wykazane wcześniej w części A, wykazuje się w części C w miesiącu, w którym prawo do świadczeń wygasło (wygaśnięcie nie skutkuje koniecznością uwzględnienia tego faktu w powyższym miesiącu w części A). W sytuacji gdy niepodjęte świadczenia przekazane były do wypłaty w roku poprzednim, należy wykazać te świadczenia również w wierszu 2.a. części C sprawozdania.

12.  W części D w wierszu 3 sprawozdania wykazuje się 3 % miesięcznej transzy określonej w rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej.

13.  W części D w wierszu 4 sprawozdania ujmuje się całość wydatków na obsługę świadczeń z funduszu alimentacyjnego sfinansowanych z dotacji celowej z budżetu państwa ujętej w rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej oraz z innych źródeł. Natomiast w części D w wierszu 5 ujmuje się całość wydatków na działania podejmowane wobec dłużników alimentacyjnych sfinansowanych z dotacji celowej z budżetu państwa ujętej w rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej oraz z innych źródeł.

14.  W części D w wierszu 8 sprawozdania wykazuje się liczbę osób realizujących ustawę - np. jeżeli świadczenia realizują dwie osoby zatrudnione na 0,5 etatu, w wierszu 8 wykazana będzie liczba 2, natomiast w wierszu 8.1. liczba 1. W przypadku zatrudnienia osoby na podstawie różnych umów wykazuje się osobę w odpowiednich wierszach sprawozdania odnoszących się do danego rodzaju zatrudnienia (np. jeżeli osoba jest zatrudniona jednocześnie na 0,5 etatu oraz umowę zlecenie, w wierszu 8.1. wykazuje się 0,5, w wierszu 8.2. wykazuje się 1, a w wierszu 8 wykazuje się 1).

15.  W części D w wierszach 8.1 i 8.2 sprawozdania wykazuje się liczbę osób, za które pracodawca ponosi koszty zatrudnienia.

16.  W części D w wierszu 8.3 sprawozdania wykazuje się również liczbę osób, za które pracodawca nie ponosi kosztów zatrudnienia.

17.  W części F sprawozdania wartość wiersza 7 nie zawiera się w wierszach 3-6.

18.  W przypadku gdy osoba uprawniona jest do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na podstawie tytułów wykonawczych od dwóch dłużników alimentacyjnych, gdzie brak wykonania pierwszego z nich wynika z niemożności ustalenia miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego, zaś drugiego z powodu braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika (art. 2 pkt 2 lit. a ustawy), świadczenia te należy wykazać zarówno w wierszu 10.1., jak i 10.2. części F sprawozdania.

19.  Ocena podjętych w kwartale działań, które doprowadziły do wzrostu ściągalności należności wymienionych w art. 28 ust. 1 pkt 1-4 ustawy (wykazywanych w części G kol. 6 sprawozdania) należy do pracownika prowadzącego postępowania wobec dłużników alimentacyjnych i dotyczy nie tylko efektów działań podjętych w bieżącym kwartale sprawozdawczym, lecz również działań wykazanych w sprawozdaniach za poprzednie kwartały.

20.  W Sprawozdaniu sformułowanie "w tym" oznacza sumę niezupełną, natomiast "z tego" oznacza sumę zupełną

 

  (NSQ)
ostatnia zmiana:
2009-01-21 r.

Strona główna