System Informatyczny
w Jednostkach Organizacyjnych Pomocy Społecznej
   
Sprawozdanie z funduszu alimentacyjnego  za okres X –XII  2008 r.  << powrót
   

W związku ze zbliżającym się okresem sprawozdawczym przypomina się o obowiązku sporządzenia sprawozdania merytorycznego za okres X-XII 2008 roku z wykorzystaniem homologowanych systemów informatycznych.

Sprawozdanie kwartalne z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w  formie pisemnej oraz w formie elektronicznej, należy przekazać do  Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, w terminie do15 dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału  czyli do 15 stycznia 2009 roku.

Wzory i sposób sporządzania sprawozdań z realizacji zadań przewidzianych w ustawie z dnia 7 września 2007 r.  o pomocy osobom uprawnionym do alimentów  określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 września 2008 r. (Dz. U. Nr 173. poz. 1075), oraz załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Sprawozdanie z realizacji zadań przewidzianych w wyżej wymienionej ustawie składa się z 7 działów A, B, C, D, E, F, G.

Szczególną uwagę należy  zwrócić na dział D sprawozdania.

Dotacja z budżetu państwa na pokrycie kosztów obsługi świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego wynosi 3 % dotacji przekazanej w rozdziale 85212 – świadczenia rodzinne, zaliczka alimentacyjna oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego. Tak wyliczoną dotację na koszty obsługi należy podzielić pomiędzy koszty obsługi ustawy o świadczeniach rodzinnych i koszty obsługi funduszu alimentacyjnego.

Konstrukcja sprawozdania wymaga, by koszty obsługi ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów były w podziale na 2 elementy realizacji ustawy: obsługę wypłat świadczeń (wydawanie decyzji, wypłata świadczeń) oraz obsługę działań wobec dłużników alimentacyjnych. Art.27, ust. 4 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów określa, iż 20 % kwot należności stanowi dochód własny gminy wierzyciela, 20 % kwot stanowi dochód własny gminy dłużnika, a pozostałe 60 % tej kwoty oraz odsetki stanowią dochód budżetu państwa.

Dodatkowym źródłem finansowania kosztów obsługi ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów mogą być dochody własne gmin z kwot wyegzekwowanych od dłużników alimentacyjnych. Mając na uwadze zapis art. 27, ust. 6 wyżej cytowanej ustawy, uzyskane przez organ właściwy dłużnika oraz organ właściwy wierzyciela dochody, o których mowa w ust. 4, przeznacza się w szczególności na pokrycie kosztów podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych.

Dodatkowe objaśnienia będą umieszczane na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie: www.malopolska.uw.gov.pl/pomost/ w sekcji dotyczącej świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej. W związku z powyższym proszę o systematyczne zapoznawanie się z informacjami zamieszczanymi na ww. stronie.


  
(NSQ)
ostatnia zmiana:
2009-07-17 r.

Strona główna