System Informatyczny
w Jednostkach Organizacyjnych Pomocy Społecznej
   
   
 
   
Efekty włączenia reguł weryfikujących sprawozdania z aplikacji sFundusz   << powrót

Wobec ogłoszenia w aplikacji internetowej sFundusz, gromadzącej sprawozdania z obszaru Funduszu Alimentacyjnego, reguł weryfikujących wcześniej zgromadzone sprawozdania, których termin przekazu był wyznaczony na 25 stycznia 2009 r., uprzejmie informuję, że weryfikacja ujawniła sporą ilość błędów, ostrzeżeń i informacji.

Z uwagi na fakt, że Gmina jest zobowiązana do przekazania prawidłowego sprawozdania, niezależnie od zastosowanego oprogramowania dziedzinowego czy też wprowadzania danych ręcznie bezpośrednio w aplikacji sFundusz, proszę o zapoznanie się z wynikami weryfikacji.
Informacja z raportu w aplikacji sFundusz została zamieszczona na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie:

link http://www.krakow.uw.gov.pl/pomost/170109.htm (strona jest aktualizowana o godz. 7 rano)

Każda gmina ma także możliwość sprawdzenia poprawności swojego sprawozdania w aplikacji sFundusz poprzez zalogowanie się:

http://194.181.60.172/fundusz.jnlp (wymagany login i hasło)

Na podstawie projektu "Rozporządzenia w sprawie systemów teleinformatycznych stosowanych do realizacji zadań w zakresie świadczeń z funduszu alimentacyjnego w urzędach administracji publicznej" w Departamencie Informatyki przeprowadzana została wstępna procedura zgodności oprogramowań do obsługi funduszu alimentacyjnego zgłoszonego przez poszczególnych producentów. O przebiegu oraz wyniku procedury użytkownicy byli informowani na bieżąco na stronie www.politykaspoleczna.gov.pl. Wydanie Świadectwa Akceptacji ma na celu wskazanie oprogramowania, które na obecną chwilę uzyskałoby Świadectwo Zgodności.

Niektórzy dostawcy aplikacji przystąpili do przeprowadzanej przez Departament Informatyki MPiPS procedury weryfikacji ich aplikacji pod względem poprawości i dostały tymczasowe (w związku z brakiem odpowiedniego rozporządzenia) Świadectwo Akceptacji. Część dostawców nie przystąpiła do procedury albo dostała decyzję odmowną.

Wybór oprogramowania leżał po stronie użytkowników końcowych (na stronie www.politykaspoleczna.gov.pl w dniu 31 lipca 2008 r. zamieszczono informacją wskazują stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie).
Ponieważ umowa na oprogramowanie do obsługi świadczeń z funduszu alimentacyjnego zawierana jest pomiędzy ośrodkiem a dostawcą oprogramowania dziedzinowego, jak również brakiem rozporządzenia w sprawie systemów teleinformatycznych, Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego nie jest zobligowany do ingerowania w sprawie tworzenia przez oprogramowanie dziedzinowe błędnych sprawozdań, niepoprawnie weryfikowanych w aplikacji internetowej sFundusz.

Oprogramowanie dziedzinowe powinno być zgodne z opisem  systemu wersja 1.00  dla funduszu alimentacyjnego w zakresie stosowanej  technologii  oraz  podstawowej funkcjonalności niezbędnej do rozpoczęcia  pracy  w  systemie  i  rejestracji  danych,  umożliwiających wydanie decyzji i wypłatę świadczeń, z aktualnie obowiązującym stanem prawnym oraz zgodne z projektem rozporządzenia.

W  przypadku,  gdy  oprogramowanie  dziedzinowe nie jest dostosowane do w/w dokumentów,   gmina   powinna   zwrócić   się   do  dostawcy  o  poprawienie występujących błędów.


 
(NSQ)
ostatnia zmiana:
2016-12-29 r.

Strona główna