NOWE TERENY DLA INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
2014-04-17
Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski, Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa oraz przedstawiciele zarządu ArcelorMittal Poland podpisali list intencyjny w sprawie restrukturyzacji terenów poprzemysłowych znajdujących się obecnie we władaniu ArcelorMittal Poland. Sygnatariusze deklarują chęć współpracy w zakresie aktywizacji gospodarczej tych terenów w sposób przyjazny mieszkańcom i zgodny z planami rozwoju miasta i regionu.

- Deklaracja ArcelorMittal Poland dotycząca terenów niewykorzystywanych obecnie przez spółkę otworzyła przed Skarbem Państwa i Krakowem nowe możliwości – powiedział Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski. - Otrzymamy kilkaset hektarów gruntu, który będziemy mogli wykorzystać dla nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki, ale przede wszystkim dla firm, które chcą współpracować z krakowskim środowiskiem akademickim i zatrudniać absolwentów naszych uczelni.

- Obecnie zapotrzebowanie na stal w Europie utrzymuje się na poziomie 25 proc. niższym niż w roku 2007. To oznacza, że w Krakowie koncern jest w stanie pracować tylko jednym z dwóch wielkich pieców. W ubiegłym roku produkcja stali surowej w krakowskim oddziale wyniosła 1,3 mln ton, podczas gdy w latach 70. sama krakowska huta produkowała ponad 7 mln ton stali rocznie przy wykorzystaniu 5 wielkich pieców
- powiedział Manfred Van Vlierberghe, wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland. - Oznacza to, że w obrębie naszego ogrodzenia i wokół niego mamy tereny, których już nie potrzebujemy do prowadzenia naszej działalności, takie jak choćby tereny po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz - dodał.

Projekt zakłada przekazanie przez ArcelorMittal Poland terenów zbędnych do prowadzenia jego obecnej działalności na rzecz Skarbu Państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do terenów, które spółka wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste. Planuje się powołanie spółki celowej, której zadaniem będzie przygotowanie tych obszarów dla przyszłych inwestorów. Intencją sygnatariuszy jest rekultywacja terenów oraz przygotowanie infrastruktury przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych i środowiskowych dostępnych w ramach projektów unijnych i rządowych. Projekt ten, będący ważnym elementem ogólnego planu rozwoju wschodniej części Krakowa - znanego pod nazwą „Nowa Huta Przyszłości” - będzie również największym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju.

- Teraz, gdy koncentrowanie się na naszej działalności podstawowej ma większe znaczenie niż kiedykolwiek, uważamy, że wniesienie tych działek do projektu stworzy Nowej Hucie szansę na przyciągnięcie firm i podmiotów gospodarczych, które przyspieszą rozwój tej części Krakowa i tym samym stworzą nowe miejsca pracy. Liczymy również, że ich działalność powiązana będzie z naszą, co pozwoli zwiększyć zapotrzebowanie na stal produkowaną przez nasz krakowski oddział – dodał Manfred Van Vlierberghe.

- Mająca powstać spółka celowa Skarbu Państwa i ArcelorMittal Poland, jako wspólny podmiot, będzie dla inwestorów partnerem we wszystkich sprawach właścicielskich i administracyjnych – dodał Jerzy Miller, działający również w imieniu Ministra Skarbu Państwa.
Nowa_Huta_16.04.2014 207Nowa_Huta_16.04.2014 146Nowa_Huta_16.04.2014 034Nowa_Huta_16.04.2014 130
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj