TOUR DE POLOGNE W KRAKOWIE
2009-08-07
8 sierpnia zakończył się 66. Tour de Pologne. Po przejechaniu trasy liczącej ponad 1200 kilometrów, kolarze pokonali linię mety w Krakowie.

Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne jest ważnym wydarzeniem sportowym w Polsce. Po raz pierwszy został rozegrany w 1928 roku.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpoczął się 2 sierpnia w Warszawie. Kolejne etapy prowadziły przez Olsztyn, Białystok, Lublin i Rzeszów. Trzy ostatnie przebiegały przez region Małopolski. Kolarze musieli pokonać górskie odcinki łączące Krynicę Górską, Krościenko oraz Zakopane. Wyścig zakończyła trasa z Rabki do Krakowa. Wręczenie nagród odbyło się przy alei Focha w Krakowie, przy skrzyżowaniu z ulicą Kałuży, gdzie przebiegała linia mety.

Zwycięzcą wyścigu został Włoch Alessandro Ballan. Drugie miejsce zajął Hiszpan Daniel Fernandez, trzecie Edvald Boasson Hagen z Norwegii. Najlepszy z Polaków, Marek Rutkiewicz był szósty.

W Komitecie Honorowym 66. Tour de Pologne znalazł się Jerzy Miller, wojewoda małopolski.